| AndreiMarin499 a întrebat:

Salut este posibila unirea Romaniei cu republica moldova și daca da ce se va întampla cu transnistria și gagauzia vor deveni republici și vor fi recunoascute de Romania sau nu aceste „state" pot porni un razboi civil în cazul uniri cu Romania? celalate țari cum ar fi rusia ar fi de acord cu unirea.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este o treaba fezabila in acest moment. Momentul a trecut de mai bine de 25 ani. Acum Moldova e doar o aglomerare de corupti, o pata de saracie la estul Europei care nu ar face decat sa traga in jos Romania care si asa se taraste spre o civilizatie greu de atins.

| minrest a răspuns:

La fiecare sondaj creste procentul de cetateni moldoveni care se declara pentru unire. Unirea este posibila. Transnistria este doar o zona cuprinzand opt raioane in care Moldova nu isi poate exercita suveranitatea. Nu are nici un statut aparte. Si nu va primi nici un statut, Romania nu e Moldova, este mult mai puternica si eficienta. Daca te uiti cu atentie, Gagauzia nu are atributii importante, asa ca o sa i le interpretam noi frumusel, de va ramane asa ceva ceremonial.

| minrest a răspuns:

Rusia nu poate sa ne atace, caci nu are pe unde. Are trupele din Transnistria, pe care nu le poate suplimenta sau aproviziona, asa ca trupele alea vor fi de facto ostatici. TOATE statele vor fi contra unirii. Absolut toate. Asta nu trebuie sa te ingrijoreze, le vom pune in fata faptului implinit.

| minrest a răspuns:

PMP a fost pentru unire tot timpul, PNL si USR s-au declarat pentru unire chiar inainte de Adunarea de la Chisinau, iar PSD s-a declarat pentru unire acum vreo doua zile. Toate partidele mari! Politicienii sunt niste corbi care nu se rotesc niciodata deasupra unui cal sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Găgăuzia și Transnitria probabil ar rămâne autonome, nu indepdendente.

| AndreiMarin499 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea cred ca ar fi posibil cel puțin în cazul transnistriei care e separata de mult de republica moldova și dorește de multa vreme sa fie recunoscuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

E autonomă, nu separată. E în mintea lor că sunt separați.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Unirea cu Republica Moldova nu ne-ar aduce multe avantaje. Cu putin timp in urma s-a facut un sondaj si majoritatea oamenilor din R. Moldova nu vor unirea. Deci nu cred ca se va intampla, cel putin nu in viitorul apropriat.
Rusia nu are nimic de spus in asta. Cum am spus, este putin probabil, dar daca unirea ar avea loc, Rusia nu ar putea lua masuri extreme. Suntem in secolul 21, razboiul ar trebui sa fie ceva de domeniul trecutului.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Aici poti gasi mai multe informatii, inclusiv in legatura cu Gaugazia si Transnisia