| anonim_4396 a întrebat:

Imi explica si mie cineva de ce in Bucuresti scolile sunt inchise pana luni? Acum, serios stau la 100 km de Bucuresti, 50 kmh de munte si aici e mai frig ca acolo.
Nu inteleg. La mine in oras se mai vede inca zapada pe carosabil. Si la ora 19:00 ingheti absolut mergand pe jos, dar in Bucuresti sunt mijloace de mers in comun, acum nu serios sa nu vad raspunsuri gen: "Da dar tu nu sti cum e aici" sau "nu toate ratb-urile au caldura"..depinde si de noroc ce iei.
Am o matusa in Bucuresti si stiu cum e acolo, mama a vorbit cu ea si a zis ca sunt -13°C si la mine sunt -16°C, de ce?! Vor sa stea mai mult acasa cu copiii?!
Ma oftic normal ca si eu as vrea sa stau mai mult acasa. Si cred ca in orice scoala din Bucuresti exista conditii mult mai bune ca a mea(am centrala, dar gheata cand iesi afara e peste tot, abia de a dat administratorul scolii zapada sa faca o poteca, dar tot e gheata. Nu e normal ceea ce se intampla crying

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce nu face doamna primar Firea pentru popularitate

| untu a răspuns:

Este ger napraznic! Temperaturile vor cobori pana la -30 de grade C. Nu numai in Bucuresti, ci si in 11 judete ale tarii care sunt calamitate. Scolile se inchid si nu se fac cursuri! Pentru a putea sa fii sigur ca iti vei lua liber sa dati un telefon la un coleg de incredere sau dirigintelui!

| alexandrualind a răspuns:

Sistemul din Romania este prost.Dar vestea este ca la tine chiar si la mine este mai rece ca in Bucuresti dar acolo este viscol!

Toate cele bune!

| GlowingShadow a răspuns:

Pentru ca Firea s-a pierdut cu firea. E o aiureala populista PSD, nimic mai mult. Parintii nostri au avut iernuri mult mai grele, cu posibilitati de a se deplasa mult mai reduse, si au fost la scoala. Populism ieftin, nimic mai mult.

| BJK1903 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Ce treaba are Firea in treaba asta? Nu vezi ca esti praf? Nu decide Firea daca se inchid sau nu scolile... Inspectoratul decide, nu Firea pentru cultura ta generala happy... Inspectoratul a dat un raspuns iar Firea l-a spus la TV.

| GlowingShadow a răspuns (pentru BJK1903):

Esti tare naiv daca crezi ca de la inspectorate a pornit "grija" asta mare.

| BJK1903 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Ok,cum spui tu. Dar in celelalte judete tot Firea e devina? Sau primarii din orasele respective?

| GlowingShadow a răspuns (pentru BJK1903):

Firea e doar una dintre caramizile unui sistem numit PSD, partid la conducere. De aici poti deduce singur raspunsul.

| Ionut621 a răspuns:

"Cursurile sunt oprite până luni. Potrivit domnului ministru al Educaţiei nu era o perioadă de predare, ci una de evaluare. Era mult mai periculos să expunem copiii şi profesorii la ger, la zăpada viscolită de mâine seară şi poimâine dimineaţă.
Sperăm ca Bucureştiul să arate curăţat şi să nu aibă de suferit. Poliţiile de sectoare şi cea a Municipiului Bucureşti au trimis somaţii. Nu vrem amenzi, ci să se cureţe trotuarele. Nu cred că trebuie să fie toleranţă pentru agenţii economici. Vrem să curăţăm ţurţurii de pe anumite clădiri. Ne aşteaptă zile grele. Sperăm să le facem faţă", a declarat Gabriela Firea.

Saraci copii si profesori din Bucuresti sunt expusi la ger. Dar in alte judete doamna Gabriela Firea nu sunt expusi? Nu ati pus si aceasta problema in practica? Sperati ca Bucurestiul sa fie curat?laughing Wow sunt uimit de prostia unora. Si zilele grele sunt de mult in Romania, inclusiv in Bucuresti.
Ce mi-as dori sa intrebe si pe ceilalti parinti din alte judete sa vada cu ce probleme majore se lupta ei si nu cred ca ș-ar mai dori sa nu faca copii din Bucuresti tinuti in puf, prea marita scoala. Ce tristi sunt ei acum, saraci. sad

| DanFunie a răspuns:

Stai linistit ca nu doar in Bucuresti, aici in Pitesti scolile sunt inchise pana joi...
E din cauza vremii. ar trebui sa te bucuri, stiu ca pierzi niste cursuri, dar, sunt ore in + de relaxarewinking

| Ionut621 a răspuns (pentru DanFunie):

De relaxare zici tu?laughing Ma distruge profa de mate si tu zici de relaxare. Ok nistnoteproaste nu strica, voi aveti noroc cu carul, nu numesc noroc. Voi sunteti vecini cu noi si nu inteleg de ce voi sunteti liberi?laughing Si sunteti in vestul vostru...

| octaviatatar a răspuns:

Nu esti singurul eu sunt din Brasov si la noi e -30 si nu au inchis azi scolile doar maine. Faza e ca bucurestenii sunt mai multi si iti dai seama ce e pe strazi la ei mai ales daca e gheata/zapada pe jos saaau, doar au fite dar no...

| Ionut621 a răspuns (pentru octaviatatar):

Frate vrei sa vezi cum e la mine? avem acum un primar super ok, de treaba isi face treaba, dar oamenii care sunt pusi nu misca, bani degeaba, mancare calda. Suntem o tara de lenesi, si in crestere, incep sa dau dreptate lui mamaie ca era mai bine in vremea comunista, cand aveai loc de munca asigurat(dar nu imi plac multe lucruri de atunci ca nu aveai dreptul la propria opinie si decizie...). Mintea romanului ce sa faci? Si te intrebi de ce pleaca toata lumea spre vest...

| PANZER42 a răspuns:

In primul rand, intr-o zi normala, de vara, de ce vrei tu, la ora 7-8 dimineata, cand toti copiii bastanilor vin cu masina la scoala, ca deh, traim in Romania, se face un trafic IN-FER-NAL. Nu mi se pare prea deplasata decizia Bucurestiului, pentru ca altfel, din cauza conditiilor meteo, nu e vorba ca e prea frig pentru copii, ci ca traficul ar deveni si mai de rahat decat este intr-o zi normala... personal nu stau in Bucuresti, ci la vreo 200km, dar... cand am drum acolo, las masina undeva si plec pe jos, e mai bine decat cu un car de nervilaughing

| Ionut621 a răspuns (pentru PANZER42):

Bun deci in Bucuresti fara scoala, ca deh e trafic.

| Nistor_Irina_1974 a răspuns:

Primărița de la București zicea că școlile vor fi închise până miercuri, dar a văzut în seara asta că nu mai e ger și a decis să fie închise până luni.

| Nistor_Irina_1974 a răspuns:

La Călărași osă fie mâine -28 de grade dimineața și tot la fel ca la București, școlile sunt închise doar până luni.

| WangLouis a răspuns (pentru Nistor_Irina_1974):

Stii ceva si de Galati?

| Nistor_Irina_1974 a răspuns (pentru WangLouis):

Nu,îmi pare rău

| crscrs167 a răspuns:

Depinde acum de inspectorat si de zona in care locuiesti, inspectoratul judetului decide daca scolile vor fi inchise sau nu. happy funda te rog?