| 21savage10k a întrebat:

Salut! In 2019 am comis niste infractiuni(Concurs de infractiuni)
in septembrie 2021 am fost condamnat la 1 an de inchisoare cu suspendare si 2 ani de supraveghere (Inselaciune 180 lei) apoi, in August-Septembrie 2022 am fost condamnat de catre Curtea de apel Bucuresti pentru o alta fapta la 10 luni de inchisoare cu suspendare si 3 ani de supravechere, Luna trecuta, cei de la probatiune au cerut contopirea, (Mentionez ca am respectat toate masurile legale prevazute de ei) intrebarea e, la contopire, oare este posibil sa primesc tot cu suspendare sau o sa imi dea cu executare efectiva? Va rog, fara raspunsuri ce includ batjocura, toti oamenii fac greseli in viata, as dori un răspuns de la cineva care este in tema, ma intereseaza sa stiu daca am vreo sansa la suspendare dupa contopire sau nu!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca toate infractiunile au fost comise anterior primei condamnari atunci se va mentine suspendarea, doar ca se va adauga la condamnare o treime din ultima pedeapsa.
Daca ultima infractiune a fost comisa dupa prima condamnare atunci se va dispune revocarea suspendarii si vei executa pedeapsa in inchisoare.

| 21savage10k explică (pentru Ioandelasal):

Pai ambele au fost comise in 2019, cam in aceiasi perioada, diferenta de 2-3 luni, la una din condamnari (Prima) am primit 12 luni cu 2 ani supraveghere, la a doua am primit 10 luni cu 3 ani supraveghere, deci sunt sanse destul de mari sa imi dea tot cu suspendare, corect?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 21savage10k):

Da, ti-am spus foarte clar asta in primul raspuns.
La cele 12 luni se vor adauga 3 luni si 10 zile din a doua condamnare si supravegherea va fi de 3 ani pentru ambele, socotita de la prima condamnare.