| anonim_4396 a întrebat:

În seara asta am tras pe dreapta într-un fel de parcare si nici bine nu opresc masina din mers ca vine un echipaj de poliție langa mine si ma intreaba "Ce obligații ai cand opresti?". Creierul a dat Error 404, dar în fine. Imi cere actele, i le dau, ma intreaba unde muncesc, de cât timp am permisul, daca am bani de amenzi, daca sunt beat si alte intrebari de genul. Din toate actele imi spune sa ii dau doar buletinul, i-l dau, îmi notează datele in carnetelul lui și dupa imi spune liber. Vreau si eu sa ma lămuresc de ce a facut asta

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Preventiv - așa ai face și tu in locul lui

| Drimmero a răspuns:

Control de rutina, daca era sa fii sanctionat de cava te anuntau

| Sofer a răspuns:

Ai oprit corespunzător? Ai părut suspect și au făcut un control de rutina sa te verifice.

| Unsfatbun a răspuns:

Astea sunt găinării ale unor oameni puși să facă altceva.
Ăsta este abuz în serviciu.
Argumentez: dacă i-ai dat permisul, nu vede de când îl ai?
Ce-l interesează pe el unde muncești tu?
În locul tău, i-aș fi spus elegant: " Domnule, nu suntem in regimul comunist să vă dau toate detaliile. Dacă considerați că am procedat greșit și puteți să-mi demonstrați, sancționați-mă, dar nu mă umiliți."
Ăsta este nivelul la care s-a ajuns.
Te-a lăsat cu ochii in soare!

| suntserios a răspuns (pentru Unsfatbun):

L a umilit... Auzi la tine.

| Balalau95 a răspuns (pentru suntserios):

Imi pare rau ca iti spun, dar DA, poate ca, cuvantul umilit este gresit, dar HARTUIRE FARA MOTIV, imbracat in uniforma oficiala, dar mai ales: INARMAT CU O ARMA DE FOC, LETALA, astea nu sunt gresite!

nu suntem in regim nazist, ca muilitienii sa isi permita sa te opreasca fara motiv, si nici sa te intrebe ce au ei chef, insa o fac, si daca nu le mananci din palma, ti-o trag, PENTRU CA POT si sistemul juridic e de partea lor angry

| suntserios a răspuns (pentru Balalau95):

Si cu ce ai vrea sa fie inarmati polițiștii? Cu o vărguța? Sa te traga de urechi? Politistii in Romania nu au nici pe departe sistemul de partea lor. Nu mai vb rahaturi.

| Balalau95 a răspuns (pentru suntserios):

Te rog frumos sa nu pui in gura mea idei pe care nu le-am emis eu
NU am spus ca ar trebui inarmati cu o varguta, am spus sa nu comita hartuire imbracati in uniforma si inarmati cu o arma de foc... letala
cu cei care nu abuzeaza de uniforma nu am nimic de nimic, dar sunt greu de gasit asa pasari rare

"nu au sitemul de partea lor", esti cumva politist?!?
eu am vazut PE PIELEA MEA cum sistemul mi-a tras-o... ca sa protejeze politisti

si, daca tot mi-ai citit raspunsurile din noaptea asta, ce ar fi sa il citesti si pe ala cu muilitistul NENOROCIT care i-a spus unei fete minora, rapita, violata si sechestrata sa inchida apelul la 112 ca are "si alte urgente", ca apoi fata sa fie omorata si corpul ars... ASTIA SUNT MUILITIENII CARORA LE IEI APRAREA!

deci, incearca sa convingi pe altcineva!

| suntserios a răspuns (pentru Balalau95):

Am inteles te a prins politia odata cu mata in sac si de atunci te frustreaza.

| Balalau95 a răspuns (pentru suntserios):

NU, am fost in litigiu cu cineva care m-a amenintat la mine in casa si am chemat politia, care a venit, si ne-a dat amenda la amandoi pentru tulburarea linistii publice, am contestat amenda, a venit individul CU CARE ERAM IN LITIGIU si a declarat ca nu a fost nici o tulburare a linistii publice, am castigat

politia a facut recurs FARA NICI UN FEL DE TEMEI LEGAL OARECARE (temei legal inseamna ceva de gen ca s-a trezit din coma martorul principal, ca a aparut o dovada noua, etc.) si i-a fost acceptat, iar apoi au castigat

deci spune-mi... iubitor de muilitieni, care e partea in care eu sunt frustrat si sistemul nu e de partea muilitistilor?!?
care, CARE?!?