| anonim_4396 a întrebat:

Salut, in urma cu ceva timp am avut un moped (50cc) si circulam cu el pe drumuri nepublice, drum de tara dar pana acolo mergeam pe el, pana cand un vecin mi-a facut reclamatie dar l-a prins pe fratele meu mai mare si i-a facut dosar penal, daca eu am aceasta reclamatie si nu am fost prins de politie, mai pot da de permis cat B? Tin sa mentionez ca nu am fost chemat la politie in legatura cu situatia fratelui meu.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunderea penala este personala, asa ca tu n-ai nici o treaba cu infractiunea savarsita de fratele tau, asa ca poti face scoala de conducere si sa sustii examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, bineinteles daca nu mai conduci fara permis corespunzator pe drumurile publice.

| Brizbriz a răspuns:

1. tu nu ai nici o treaba
2. daca intr-adevar drumul nu a fost public, atunci nici fratele tau nu are nici o treaba, chiar ii poate reclama pe muilitieni pentru abuz
dar TU ORICUM nu ai nici o treaba tongue

| MihaiSpeedster a răspuns:

Da. E o reclamație care nu a rezultat în contravenție, deci ești ok.

| Musafuka21 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Chiar si daca i ar fi fost facut fratelui meu dosar penal pentru asta eu tot as mai fi putut dat daca nu m ar fi prins pe mine?

| suntserios a răspuns (pentru Musafuka21):

Pai ce treabă ai tu. Ți a făcut ție?

| Musafuka21 a răspuns (pentru suntserios):

Nu, dar ma gandeam ca din cauza reclamatiei nu o sa pot da de permis

| MihaiSpeedster a răspuns:

Bă berbecule! (Citez dintr-o reclamă celebră)
Nu ai nicio problemă. Dai examen fără probleme. Reclamația nu s-a soluționat cu amendă, deci în ochii legii ești nevinovat.