| eusuntcipi a întrebat:

Salut. Joi mi-am dat demisia de la locul de munca, vineri trebuia sa iau salariul. Azi e luni si nu am luat nimic pe luna februarie. E normal asa ceva?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa-ti fi oprit salariul, ca sa-ti calculeze tot cat iti datoreaz pana la ziua demisiei.

Ori poate vor sa se asigure ca stai la servici conform contractului de munca, pe toata perioada preavizului.

| eusuntcipi explică (pentru Violleta2022):

Am plecat in perioada de proba, nu a fost nevoie de preaviz! Mi se pare ilegal sa nu-mi primesc salariul pe munca prestata avand in vedere ca in luna februarie am fost la lucru.

| Violleta2022 a răspuns (pentru eusuntcipi):

Nu cred ca-i ilegalitate aici, poate doar o intarziere de catvea zile, ca ei sa-ti recalculeze toate veniturile care ti se cuvin.
Mergi si dicuta la servicul contabilitatii unde ai lucrat, ca ei sunt cei care te platesc si direct raspunzatori de intarzierea asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e normal. contacteaza -i si intreaba care e problema.

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Si mai anormal sunt tampeniile scrise de Violeta. Nu e nici pe departe legal sa nu iti vireze salariu pentru santaje din astea pe care le descrie Violeta

| Catrice a răspuns:

Aia e, dacă îți dai demisia înainte de salar, aștepți. Asta daca au zis ca te platesc in perioada de proba.

| haileewatson a răspuns:

Poate ca salariul nu s-a platit pe 3 martie asa cum crezi tu, si se va plati saptamana asta. E o posibilitate.
Daca nu, suna si intreaba.

Răspuns utilizator avertizat