| 6Anonim9 a întrebat:

M-am informat cu privire la microcipurile obligatorii la caini. Conform acestui site cu date oficiale ale legii in vigoare, proprietarii sunt obligati sa isi microcipeze si cainii nou nascuti, in maximum 30 de zile si in orice caz inaintea vanzarii. Eu cand am luat unul dintre caini avea cam 40 de zile, dar nu avea microcip si nici carnet. Ar fi trebuit sa-i puna microcip inainte de vanzare? Desi pentru mine ar fi fost mai avantajos, mi se pare o ipocrizie. Nu e tot una cine pune microcopul, daca oricum informatiile trebuiesc obligatoriu actualizate in urma unei vanzari?
Lamuriti-ma si pe mine va rog.
Site-ul:
http://metropotam.ro/......121145428/
Funda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ar fi trebuit sa-i puna. Daca nu l-a pus vanzatorul atunci du-te tu la veterinar.

| 6Anonim9 explică (pentru Ioandelasal):

I-am pus eu cip dupa cateva zile. Nu se puteau face toate tratamentele de-odata.winking
Am intrebat doar daca era responsabilitatea acelui tip de la care am cumparat.
Multumesc! big grin

| Anonim2796 a răspuns:

Cainele meu are 6 luni. L-am cumparat cand avea 2. Si nu avea microcip. Si da, e obligatoriu....si ar trebui pus de cel care ti-l vinde. Dar in caz ca nu are...te duci la vet si ii pui tu

| 6Anonim9 explică (pentru Anonim2796):

I-am pus la cateva zile distanta, dupa ce i-am facut celelalte tratamente. Pentru tratamentele alea era prea mic catelul, de aia am intrebat mai mult despre microcip. Mi se pare absurd sa chinui un catel cat un pumn cu un ac imens. Pentru catel, acul ala cu care se pune cipul e ca si o teava de 6-7cm pentru om. happy