| Ingognito a întrebat:

Salut, momentan lucrez la un loc de munca de un an si vreau sa imi gasesc in alta parte ca nu imi mai place aici, cum fac? Trebuie sa intru neaparat in preaviz sau pot sa imi dau demisia direct daca gasesc in alta parte? Problema este ca daca imi iau preaviz acum nu stiu cat dureaza pana imi gasesc de munca iar dar daca gasesc in alta parte si trebuie sa stau in preaviz nici asa nu este bine, cum fac?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti poti da demisia dar trebuie sa respecti perioada de preaviz, daca angajatorul solicita aceasta.
Daca angajatorul solicita si tu nu o respecti iti poate desface disciplinar contractul de munca, pe motiv de absente nemotivate.
Daca angajatorul renunta la perioada de preaviz nu este nici o problema.
De altfel, asa cum a spus si suntserios, te poti intelege cu noul angajator sa incepi munca dupa ce termini cu perioada de preaviz la actualul angajator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Preavizul se negociază cu angajatorul. Daca el este se accord nu trebuie sa stai. Însă dacă îți cauți alt loc de muncă le spui că trebuie sa stai in preaviz la actual loc de muncă. Cam asta e soluția.

| mi25 a răspuns:

Nu-ti da demisia pana nugasesti alt loc de munca. Noul angajator stie ca daca muncesti ai o perioada de preaviz si incheie contractul incepand cu ziua urmatoare ultimei zile de preaviz. Doar trebuie sa-l instiintezi.