| Florea_Silviu_Andrei_2002 a întrebat:

Salut, o întrebare la care aștept un răspuns serios.
In data de 25 Decembrie m-a oprit poliția din cauza sunetului tobei mele.
Constatand ca nu am permis la final întocmind dosar penal.
Am recunoscut tot și am fost corect cu domnul polițist.
Iar in seara aceasta, am scos mașina din parcare ca era pe un loc plătit și pe bulevard mi-a aprins mașina de poliție.
De frica nu am oprit și am călcat in continuare accelerația văzând ca poliția s-a dat bătută continuându-și drumul...
Dar intr-o intersecție, virând la dreapta, mi-a alunecat mașina și am intrat in cineva
Și după am plecat...de la locul accidentului.
După 10 minute m-am prezentat la poliție marturisindu-mi fapta, terminându-se tot cu dosar penal... propietarul mașinii lovite nu a depus plângere, o rezolvam amiabil...
Vreau sa zic ca am 17 ani...
Nu vreau hate, știu ca am greșit
Vreau răspunsuri, se poate scapă cu suspendare?
Ținând cont ca nu sunt 45 de zile între evenimente?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minor impotriva ta se poate lua o masura educativa, neprivativa sau privativa de libertate.
Conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "
„ART.74.Criteriile generale de individualizare a pedepsei
(1) Stabilirea duratei ori a cuantumului pedepsei se face în raport cu gravitatea infracţiunii săvârşite şi cu periculozitatea infractorului, care se evaluează după următoarele criterii:
a) împrejurările şi modul de comitere a infracţiunii, precum şi mijloacele folosite;
b) starea de pericol creată pentru valoarea ocrotită;
c) natura şi gravitatea rezultatului produs ori a altor consecinţe ale infracţiunii;
d) motivul săvârşirii infracţiunii şi scopul urmărit;
e) natura şi frecvenţa infracţiunilor care constituie antecedente penale ale infractorului;
f) conduita după săvârşirea infracţiunii şi în cursul procesului penal;
g) nivelul de educaţie, vârsta, starea de sănătate, situaţia familială şi socială.
(2) Când pentru infracţiunea săvârşită legea prevede pedepse alternative, se ţine seama de criteriile prevăzute în alin. (1) şi pentru alegerea uneia dintre acestea."

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La un dosar se poate cu suspendare, la al doilea nu prea la ce pericol public esti

| sierra1 a răspuns:

Doamne dă să faci pușcărie! cu anii!
ești un real pericol social - dacă nu știai!

| Florea_Silviu_Andrei_2002 explică (pentru sierra1):

La ce mentalitate ai din ce scrii...
Nu pot sa nu îți răspund...
Rețin sa Menționez ca pe 25 Decembrie m-am urcat la volan sa îmi duc mama la spital având o criza renală (insuficienta renală de gradul 4)
Așa ca pe viitor nu vorbi dacă nu Cunoștii situația
Și dacă dorești RAUL altuia
Nu cred ca câștigi ceva...

| sierra1 a răspuns (pentru Florea_Silviu_Andrei_2002):

"nu am permis ...De frica nu am oprit și am călcat in continuare accelerația... am intrat in cineva Și după am plecat"

ce BĂ, tu vorbești de mentalitate? Infractorule, du-te și fă pușcăria ce o meriți pe deplin!

| Florea_Silviu_Andrei_2002 explică (pentru sierra1):

Am intrat intr-o mașina
Nu intr-o persoana
Am
Realizat și m-am dus singur la poliție
Dar te las in lumea ta, văd ca nu am ce discuta la nivelul tău de gândire, sunt curios ce ai făcut fu in viața și ce poveste ai, dacă crezi ca ești in măsura sa judeci, sau faci parte din acei grup de oameni ce sta pe scaun și da scrool Așteptând sa le cada norocul in cap?

| sierra1 a răspuns (pentru Florea_Silviu_Andrei_2002):

" Florea_Silviu_Andrei_2002: nu am ce discuta la nivelul tău de gândire"?

Infractorule, du-te și fă pușcăria ce o meriți pe deplin!

| Florea_Silviu_Andrei_2002 explică (pentru sierra1):

O vorba am, și închei discuția, îți o doresc sa ai parte, de ceea ce tu dorești la alții

| siriusblack98 a răspuns:

În situația prezentată indiferent că este sau nu adevărată povestea, individul respectiv în cazul de față tu, nu scapă fără pușcărie în 90% din cazuri. Restul cazurilor sunt cei care au o cunoștință plasată în poliție care face să dispară un dosar peste noapte.

| Irinelp a răspuns:

Proprietarul mașini riscă dosar penal pentru încredințarea mașini pentru a fi condusă pe drumurile publice unei persoane fără permis, dacă ai deja un dosar penal de ce nu te-ai cumințit? Dacă mai faci ilegalități când ai 18 ani pot fi adăugate și cele de când ești minor.