| LupuMarianD2 a întrebat:

Salut, pana la urma cum cat este salariul minim pe economie? Ca acum de cand a crescut am ajus sa il iau si eu, la munca mi-au spus ca o sa imi dea vreo 1780 ceva de genul dupa ce platesc si bonurile de masa, alti prieteni mi-au zis ca ar trebui sa iau mai mult ca 200 cica nu sunt impozitabili si ar trebui sa fie netul 1875, nu mai inteleg nimic, si inca o intrebare daca eu iau minimul pe economie este normal sa mi se ia din el bani pentru bonurile de masa?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.1.447/2022, pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată in anul 2023, citez:
  "ART. 1
  Începând cu data de 1 ianuarie 2023, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se stabileşte în bani, fără a include sporuri şi alte adaosuri, la suma de 3.000 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 165, 333 ore pe lună, reprezentând 18, 145 lei/oră."
Fara sporuri si tichete de masa salariul net, pentru un salariat fara persoane in intretinere, este de 1.898 lei.
Cu sporurile si tichetele de masa este mai mare.
In constructii salariul brut minim este de 4.000 lei.

| LupuMarianD2 explică (pentru Ioandelasal):

Mi-e mi-a zis ca imi ia bani din bonuri si ca salariu mi-ar ajunge la 1798 de lei net

| Ioandelasal a răspuns (pentru LupuMarianD2):

Nu este adevarat.
Oricum n-ai de unde vedea cat vei primi net incepand cu luna ianuarie, salariul pe aceasta se primeste doar in luna februarie, cu exceptia avansului, daca se practica la angajatorul tau.
Pentru luna decembrie salariul minim a fost mult mai mic, respectiv cel brut a fost de 2.550 lei iar net de 1.586 lei si acesta il vei primi luna aceasta.

| LupuMarianD2 explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu l-am intrebat deja de luna februarie sa fiu sigur =) si mi-a zis ca cam pe acolo ar ajunge, acum oricum astep pana la salariu sa vad dar intreb din timp si alti oameni sa stiu cum sa fac in caz ca ma trezesc ca imi da mai putin

| siriusblack98 a răspuns (pentru LupuMarianD2):

E ok stai linistit sa iti opreasca din salariu impozitul pe bonuri de masa. Adica e legal de legal.

| sierra1 a răspuns:

De la 1 ianuarie 2023, salariul minim de bază a crescut la 3.000 de lei, net 1898 leuți

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu se rețin din salariu valoarea bonurilor de masa.

| helpforyou a răspuns:

"1898 cu 374 lei mai mult decat anul trecut."

https://www.mediafax.ro/......i-21463284

| haileewatson a răspuns:

Salariul minim net este de 1898 lei.
Bonurile de masa sunt un beneficiu separat.

| LupuMarianD2 explică (pentru haileewatson):

Pai mie cica imi ia vreo 30 de lei din salariu pentru bonuri si mi-a zis ca salariul ar ajunge net pe la 1798 ceva de genu

| haileewatson a răspuns (pentru LupuMarianD2):

Ok pai atunci inseamna ca aia 30 lei reprezinta 10% din valoarea totala a bonurilor tale, adica impozitul lor.
Bonurile de masa se impoziteaza cu 10%, deci daca tu primesti 300 de lei de bonuri iti va lua 30 de lei din salariu.