| Georgica03 a întrebat:

Pe 20 ianuarie împlinesc vârsta de 18 și voiam să știu dacă pot face buletinul înainte de această dată pentru că voi fii plecat atunci. Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii celei anterioare si trebuie sa depui actele cu 15 zile inainte de expirare. Daca iti expira pe 20 ianuarie atunci te poti duce sa depui actele incepand cu luni 4 ianuarie.

| NotNamed a răspuns:

Poti sa.l faci și după nu.i nici.o problema. Am facut 18 ani pe 16 decembrie si inca nu m.am dus sa-mi înlocuiesc buletinul. Probabil pe la mijlocul sau sfârșitul lunii asteia ma voi duce.

| DaniTDCI a răspuns:

Buletinul de 18 ani se poate face cu maxim 6 luni înainte de împlinirea vârstei.

| Irinelp a răspuns:

Buletinul se face începând cu 14 ani nu 18.

| xXVranceaXx a răspuns:

Nu, legal, se face după împlinirea vârstei de 18 ani

| Alexaaaaa12 a răspuns:

Depinde cât timp ești plecată. Dar poti să îl faci când te întorci, la maxim o lună după de împlinește 18 ani.