| AndreiPintilie85 a întrebat:

Salut. Posesor categoria C+E dar nu am atestatul de marfa. Am atestat ADR colete. Pot face transport?

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Pentru a putea efectua transport de marfă cu un vehicul de categoria C+E, este necesar să aveți atât permisul de conducere categoria C+E, cât și atestatul de marfă. Atestatul de marfă este documentul care atestă calificarea profesională a conducătorului auto pentru efectuarea transportului de mărfuri și este obligatoriu pentru toți conducătorii auto care efectuează transport rutier de mărfuri cu un vehicul cu o greutate totală maximă autorizată (GTA) de peste 3, 5 tone.

Atestatul ADR colete atestă calificarea profesională a conducătorului auto pentru transportul coletelor periculoase, dar nu acoperă și transportul de mărfuri generale. Prin urmare, în lipsa atestatului de marfă, nu sunteți autorizat să efectuați transport rutier de mărfuri cu un vehicul de categoria C+E.

În concluzie, pentru a putea efectua transport rutier de mărfuri cu un vehicul de categoria C+E, aveți nevoie atât de permisul de conducere categoria C+E, cât și de atestatul de marfă. Atestatul ADR colete nu este suficient pentru a acoperi toate tipurile de transport de mărfuri.