| Danielpk a întrebat:

Salut poți conduce pe lângă autostradă o mașină sau o motocicletă de teren dacă nu ai permis? pe lângă mă refer la partea acea pietroasă unde nu circulă alte mașini.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca pe lângă autostrada însemna pe camp sau orice spatiu care nu e drum public poti

| Danielpk explică (pentru suntserios):

Mulțumesc pentru răspuns big grin

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este drum public poti conduce, daca este drum public nu poti.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| Danielpk explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspunswinking