| AlinStefanAlin a întrebat:

prietena mea are 18 ani impliniti iar eu implinesc 18 peste 3 luni. Daca as intretine relatii sexuale cu ea, din punct de vedere legal ar putea sa ii se intample ceva? Corupere de minori sau acte sexuale cu un minor?

Răspuns Câştigător
| AngelBoy a răspuns:

Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.

Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15-18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.

Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.

Citeste art. 198 Cod penal pentru mai multe detalii.
Din ce ai descris, nu poate exista sanctiune atat timp cat tu, minorul, vrei de buna voie.

10 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Ai de gand sa o reclami ca te-a corupt de intrebi asa ceva, vrei sa fi sigur ca ii poti face rau?

| Cristiann25 a răspuns:

Pai ar putea DOAR daca i-ai face tu reclamatie la politie altfel ce sa pateasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu se intampla nimic, stai linistit.
Te pup!

| LeontinAndrei a răspuns:

Prostii. Din punct de vedere legal ea poate face inchisoare pentru corupere de minori sau in cel mai fericit caz sa primeasca doar un ordin de restrictie.

| AdyAdeluş a răspuns:

Buna! Din punct de vedere legal ar fi destul de corect pentru ca nu este abuz de minori pentru ca tu vrei si in timp ca tu nu ii faci reclamatie la politie nu este nici-o problema.Mult succes!

| plasticsmile a răspuns:

Atata timp cat sunteti de acord amandoi nu are ce sa vi se intample.

| Mitzac a răspuns:

Ma omule daca fata vrea sa se ciufuleasca cu tine is tu vrei sa te niho-niho cu ea atunci n-are nimeni ce sa-ti facatongueSi bafta la...

| KodeX a răspuns:

Frate atata timp cat o faceti fara sa va vada cineva si ea este de acord nu va ce problema ar putea aparea

| AlinStefanAlin explică (pentru KodeX):

Nu e vorba daca ne vede cineva sau daca sunt eu sau ea de acord, nu vreau un raspuns din punct de vedere moral, ci unul din punct de vedere legal, oricum multumesc frumos.

| Costin_Costel_1968 a răspuns:

Nici o problema, Alin. Important este sa va doriti amundoi sa faceti dragoste si sa aveti notiuni minime de igiena si contraceptie. All the best!