| coadadematura a întrebat:

Este legal daca un major de 20 ani intretine acte sexuale cu un minor de 16?
Dar un major de 18 cu un minor de 16?

Răspuns Câştigător
| 47red a răspuns:

Diferenta de varsta mai mare de 3 ani se ia direct ca pedofilie in primul cazul mentionat mai sus de tine... daca chiar vrei relatii te sfatuiesc sa stati cuminti pana devine si celalat major sau cel mai bine stai cu cineva mai apropiat de varsta ta...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal, cu conditia ca sexul sa fie liber consimtit de minor.
Se pedepseste doar actul sexual cu un minor sub 16 ani, conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."
P.S. Cu exceptia lui mihai69 toti ceilalti abereaza.

| mihai69 a răspuns:

Cum vârsta acordului sexual este de 16 ani, ambele variante sunt legale. Cam imorale, dar se întâmplă mai des decât se vrea să se recunoască.

| dullcat a răspuns:

Nu este legal.Te afli tu in una din cele doua situatii?

| gabicoo a răspuns:

Îți arde de pârnaie! Nu?

| TheGentleman a răspuns:

Salut, în primul caz este ilegal, fiindcă legea prevede ca diferența de vârstă dintre parteneri să fie de 3 ani