| Baloiu_Ionut_1989 a întrebat:

Salut.s-a modificat legea pentru obtinerea permisului de conducere categoria a.au introdus traseul in oras si motocicleta trebuie sa aiba cel putin 600 cc.eu am inceput scoala in octombrie 2012 dar inca nu am dat sala.Noua lege se aplica si pentru mine sau doar pentru cei care incep acum?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 203/2012, prin care a fost modificata OUG 195/2002 si Ordinul MAI nr.82/2013, prin care a fost modificat Ordinul MAI nr.268/2010, se aplica tuturor celor care dau examenele pentru obtinerea permisului de conducere dupa intrarea lor in vigoare, indiferent cand au inceput scoala de conducere, asa ca se aplica si pentru tine.
Pentru categoria A trebuie sa ai varsta de 24 ani sau 20 ani si 2 ani experienta cu categoria A2.