| tr3ig a întrebat:

Salut si la multi ani! am si eu o mica intrebare care ma framanta de ceva vreme si la care nu i-am gasit inca raspunsul!

merg cu masina pe un drum public/un bulevard cu doua benzi pe sensul de mers, sensurile de mers despartite de un scoar cu floricele si alte cele in care pietonii se pot opri.

un pieton traverseaza bulevardul din partea stanga a mea ( considerand ca eu merg in Romania), eu ma timp sa trec cu masina pana ajunge pe sensul meu de mers, pana trece de scuar si imi sare mie in fata cum ar veni. intrebarea mea este urmatoarea?

eu am obligatia ca pana cand pietonul ajung pe sensul meu de mers( ajunge in fata mea) sa opers si sa il astept? sau pot sa trec si cel din spatele meu daca i-a ajuns in fata este obligat sa opreasca? iar cei care imi raspund vreau sa imi trimita si un paragraf din lege daca sunt obligat sa opresc!

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Daca pietonul nu a ajuns pe sensul tau de mers nu trebuie acordata proritate.

"Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate pietonilor angajaţi în traversarea drumurilor publice, pe trecerile marcate sau semnalizate cu indicator. Atunci când drumul este prevăzut cu cel puţin două benzi de circulaţie pe sens, conducătorul de autovehicul sau tramvai trebuie să acorde prioritate de trecere doar pietonilor angajaţi în traversare pe sensul lui de mers."

| tr3ig explică (pentru DrGeorge):

Multumesc! nu gaseam paragraful asta! acum te mai intreb ceva! daca acel drum este despartit de linie dubla continua? tot acelasi paragraf se aplica?

| DrGeorge a răspuns (pentru tr3ig):

Da. Pe orice drum care este prevazut cu cel putin 2 benzi de circulatie pe sens.

4 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Paragraful ti-l da politistul odata cu amenda.

| tr3ig explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu prea am luat amenda pentru asa cevawinking asa ca de asta intreb sa vad care e paragarful daca e sa ma iau in gura cu eiwinking big grin