| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Societatea românească e dominată de agresivitate. Ce ne oprește oare să ne purtăm ca niște oameni, nu ca niște monștri?

O societate dominată de violență și agresivitate este o societate în care oamenii aleg o funcționare primitivă. A funcționa permanent sau în majoritatea timpului pe bază de agresivitate și violență, manifestând și acceptând o atitudine totalitară și implicit abuzivă pentru tine, familia ta și societatea din care faci parte este dovada că pe de o parte te simți în permanent pericol și ai o stare de neputință, iar pe de altă parte este dovada că nu cunoști o formă mai bună de a ieși din situația de pericol decât agresivitatea sau uneori retragerea.

A devenit cunoscut pentru toată lumea că reacția instinctuală la pericol este de flight or fight, adică de a fugi sau de a lupta. Mai este și varianta de a face pe mortul. Ceea ce este mai puțin cunoscut pentru toată lumea sau poate este ignorat e faptul că această funcționare este o funcționare primitivă și spontană, bazată pe reacții emoționale automate, generate chimic de creier; hipotalamusul, sau amigdala este acea parte a creierului care poartă zestrea noastră genetică și este cea mai veche din punct de vedere filogenetic. Pe baza acestei părți a creierului funcționăm din momentul în care ne naștem, dar treptat, pe măsură ce copilul crește, creierul se dezvoltă iar până la vârsta de șapte ani copilul devine capabil să își folosească o parte a creierului care s-a dezvoltat doar la oameni: cortexul prefrontal, responsabil cu ceea ce numim gândire rațională, modelarea comportamentelor sociale, luarea deciziilor, ajustarea gândurilor și acțiunilor față de un scop pe termen lung.

Acum gândiți-vă la tonul general al discursului public, politic și social, prezent în mass media românești main stream. Incită la reacții emoționale, nu raționale! Gândiți-vă la comportamentul agresiv pe care îl vedem în trafic: furia, precipitarea și presiunea domină stilul românesc de șofat. Apoi mai gândiți-vă că principala atitudine pedagogică în învățământul de stat este cea autoritară, care ucide independența gândirii și produce zombies. Mai gândiți-vă că la noi bătaia e ruptă din Rai, atât pentru copii, cât și pentru nevastă, iar violența verbală la noi nici nu e privită ca violență. Și desigur gândiți-vă la cum se dialoghează la noi sau cum suntem fiecare dintre noi capabili să dialogăm cu cineva: în majoritatea cazurilor este un dialog al surzilor care sfârșește cu atacuri la persoană. Ori, cuvântul dialog vine din greacă, dia și logos, adică este o cunoaștere în doi, adică eu sunt curios ce ai tu de zis și sper să ies mai deștept din acest schimb de idei. Ce văd la noi nu are nicio legătură cu sensul cuvântului dialog, ci are mai de grabă legătură cu obediența doctrinară și cu dogmatismul.

Adică eu o știu pe a mea și dacă nu ești de acord cu mine am să îți spun că ești copil, prost, sărac, colorat etc. (putem substitui cu orice atribut care să îl facă pe celălalt inferior) și deci părerea ta nu contează – acesta e argumentul ad hominem, adică la persoană, nu la ideea în discuție. Și dacă nu te-ai potolit nici dacă ai fost umilit, am și argumentum ad baculum – argumentul bâtei. Da, da, acest argument chiar reprezenta o categorie explicită în arta retorică a romanilor. Măcar ei aveau decența să recunoască că au și acest tip de argument. Cu alte cuvinte, dacă nu ești de acord cu mine, îți dau două și te fac să fii de acord cu mine! Ei bine, mie îmi pare că așa arată societatea noastră acum: o adunătură de bande cu bâte!

Oare cum ar fi dacă am alege să ne folosim și cealaltă parte a creierului, aceea pe care doar oamenii și-au dezvoltat-o și care i-a făcut să ajungă specia dominantă pe pământ? Ce ne oprește oare să ne purtăm ca niște oameni, nu ca niște monștri? Avem nevoie, noi cu toții, să ne oprim, să ne examinăm propria agresivitate și să o strunim. Sigur, e bine să ai forță și să o poți folosi dacă chiar e nevoie. Dar forța este și ea de mai multe feluri: forță morală, forță psihică, forță intelectuală, forță creatoare, forță fizică... Forța fizică brută, manifestată în violență și răutate, nestrunită de rațiune ci impulsivă, este apanajul unui stadiu primitiv de dezvoltare, al frustrării și al neputinței, apanajul unui monstruleț care, în momentul potrivit și la locul potrivit va fi monstru cu M
Deci ce părere aveți despre agresivitatea pe internet sau în real life?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti sigur ca majoritatea romanilor, care abia stiu sa scrie dar sa mai citeasca sau sa inteleaga un text, au acea "cealaltă parte a creierului"? Nu a fost suficienta o pandemie globala sa-i opreasca, cum s-a iesit din case a fost prapad. din nou. Poate sa reinstauram scolile de corectie si sa reconstruim toate sistemele de la 0 ca in occident si de asemenea parnaie pentru cine nu respecta. A stat prea mult tara in primitivitate incat sa se schimbe societatea in mod pasiv, trebuie fortati, si stiu ca e dureros si deprimant sa fii practic in UE sa ti se incalce toate drepturile posibile, dar nu de stat, ci de societate. In Romania femeile inca sunt slugi, scolile scot doar idioti pe banda rulata, si inca mai exista triburi cu alfa (ca in vremea uga buga)

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acest comportament confirma originea animalica a Omului.
Unele exemplare sunt (sau se cred) mai puternice si vor sa le domine pa altii.
Restul incearca sa se apere sau se subordoneaza vointei celor "tari".
Este Lege a Naturii.

| Alverto a răspuns (pentru Bula):

Așa este, dar sa fim serioși... Au trecut 75.000 de ani de la omul peșterii, dar na, se pare că unii încă se cred leii junglei

| RAY a răspuns:

Nu consider ca romani ca popor sunt agresivi, sunt mai indiferenți, nepăsători, mai cinici asa de fel dar nu chiar agresivi, cat despre asa zis agresivitate pe net trebuie inteles ca cine sta pe net mult timp clar are ceva lipsa in viata reala, sunt si persoane cu diverse boli mintale

| romeo78 a răspuns:

Legile dure! În străinătate, închisoarea pe viață, este pe viață!
Legile rutiere în străinătate sunt respectate, pentru că acolo nu comentezi, iar permisul luat, este luat!
La noi, cel puțin de 15 ne ocupăm doar de politicienii corupți, care stau cu anii în închisoare, dar unul care te bate, te fură, ia închisoare cu suspendare!
Toată lumea este violentă, priviți ce este în străinătate acum, dar legea e lege, iar intervenția organelor de poliție, jandarmerie nu este criticată de președinte, politicieni! Doar de societate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea privind violenta e ca totul vine din copilarie, depinde de parintii fiecaruia
Daca atunci cand erai mic, erai pedepsit prin agresiuni fizice sau verbale, sau iti vedeai parinti cum se cearta uni cu altii sau cu altcineva, normal ca tu ca si copil te gandesti ca e ceva bine, si pana sa iti dai seama, deja ai deprins si tu aceasta activitate, dupa cum ziceai si tu, in invatamant sunt o gramada de probleme, si una dintre ele este reprezentata de uni profesori trecuti sau satui de predat care isi fac o satisfactie sa vada saracul copil care poate mai are probleme si acasa, chinuinduse cu orele la scoala
Chestia asta nu cred ca o sa dispara prea curand, cu cat creste populatia, creste exponential si agresiunile in societate, si am avea nevoie de o solutie pentru asta, adica nu stiu, persoanele de genul nu ar trebui sa aiba copii, pentru a nu i traumatiza la randul lor, sau sa implementam in scoli materii ce tin de cei 7 ani de acasa, sa facem scoala obligatorie, si cele 12 clase obligatorii, prin amenzi sau diferite mijloace, in viziunea mea, un om educat nu va apela niciodata la violenta de orice tip ca sa isi rezolve conflictele, isi va cauta argumente in apararea lui, si cand ramane fara sa accepte ca celalalt are dreptate
Mi se pare cel mai prost obicei, faptul ca in secolul in care trimitem oameni in spatiu, proiectam masini electrice si reinventam tehnologia, noi inca sa mai sarim unul la gatul celuilalt pentru ca te a furat cu 10 bani la cantar, sper ca totusi, chiar daca nu generatiile noastre, macar generatiile viitoare sa fie mai educate si mai pasnice, niciunei societati nu ii sunt de folos oameni in genul agresorului din cazul biancai adam*sorry pentru ex: ))*

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

Bro dacă ar avea toți această gândire clară și inteligentă, România ar fi o țară chiar foarte frumoasă
200k români pleacă anual din țară, hmmm oare de ce? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Asta e un alt subiect pe care ai putea discuta ore in sir: ))
Dupa parerea mea, in Romania e cam greu sa traiesti dintr un salariu minim, plus daca mai esti si insurat si mai ai si 2 copii, pur si simplu nu iti ajung banii
Era lunile astea ceva legat de plecarea romanilor in Germania pe timp de pandemie, guvernul era nevoit sa permita plecarea lor, pandemia si perioada de carantina au venit cam pe measteptata, si in modul asta nu toti aveau bani destui incat sa supravietuiasca mai mult de o luna doua, astfel ei ce ar fi ales, sa lase un trei sferturi din populatie sa moara de foame, sau sa ii lase sa se intoarca la joburile lor, Romania ne avand fonduri incat sa ii sustina, ca de ex un ajutor social pentru toti
Pe mine unul, persoanele care comenteaza si isi dau cu parerea, fara sa se gandeasca mai intai de ce se intampla asta mi se par cele mai enervante posibil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Presupun ca totul pleaca de la doua chestii:
Lipsa de educatie.
Lipsa legilor potrivite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Violenta nu e specifica romanilor.

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sigur de asta¡
Acum 20 ore
https://youtu.be/Q_zYiGlT7pM

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i ok de loc
Dar exact cum am scris mai sus... Oameni ai peșterii