| tudortudor123 a întrebat:

Salut.Sunt clasa a8a.Psihologul poate da scutire pentru scoala(nu ma refer la psihologul scolii)?
De vineri merg la psiholog, deoarece cam am probleme.Si nu mai vreau la scoala,nu ma prea inteleg cu colegii,nu ma pot concentra la ore,nu ma mai pot muta,in clasa la mine sunt criticat si daca misc un deget,la mate mi-a iesit media 3, deci...nu cred ca mai are vreun rost sa merg.Nici ieri,nici azi nu m-am dus.
Dar am auzit ca exista si acea amenda sau pedeapsa cu inchisoare pentru parinti. Poate sa pateasca ceva? Adica eu nu vreau sa ma mai duc semestrul acesta.
Psihologul poate da ceva care sa nu ma mai duc semestrul acsesta? O scutire, ceva? Nu-mi pasa ca mai repet o data clasa a8a.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Psihologul nu iti va da scutire.
2.Parintii pot fi amendati daca nu asigura frecventarea scolii, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
 ART. 173.(1)Potrivit prevederilor legale părintele, tutorele sau susţinătorul legal are obligaţia de a asigura frecvenţa şcolară a elevului în învăţământul obligatoriu şi de a lua măsuri pentru şcolarizarea elevului, până la finalizarea studiilor.
(2)Părintele, tutorele sau susţinătorul legal care nu asigură şcolarizarea elevului, în perioada învăţământului obligatoriu, poate fi sancţionat, conform legislaţiei în vigoare, cu amendă cuprinsă între 100 lei şi 1.000 lei ori este obligat să presteze muncă în folosul comunităţii."
Aceasta prevedere este conform L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"ART. 86
  (3) Părintele sau tutorele legal este obligat să ia măsuri pentru şcolarizarea elevului, pe perioada învăţământului obligatoriu."
"ART. 360.(1) Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:
  a) nerespectarea dispoziţiilor art. 86 alin. (3), din culpa părintelui sau a tutorelui legal instituit, cu amendă cuprinsă între 100 lei şi 1.000 lei ori cu muncă echivalentă în folosul comunităţii, prestată de părinte sau de tutorele legal;"

| Donsavas a răspuns:

1. Psihologul trebuie sa te consilieze, iti acorda din timpul lui special pentru a te ajuta sa ti gestionezi emotiile, sa faci alegerile corecte pentru tine si sa ti stapensti gandirea. Cu alte cuvinte, vrea sa ti asumi responsabilitatea propriilor fapte si sa faci alegerile cele mai bune de care poti da dovada. El iti arata ce tu inca nu vezi.
Da, parintii pot fi sanctionati intr-un fel sau altul si este pacat de timpul si bani lor. Esti clasa a 8 a. E normal sa ti fie greu. Tensiunea e prea mare. Urmeaza examenele,repartizarea si despartirea de toate astea traite pana acum. Asa se intampla. Te vei obisnui si vei trece cu bine peste toate.
Poti primi scutire,insa pentru asta,pe motive psihologice,ar trebui sa suferi de o tulburare emotionala. Frica de a socializa genereaza indispozitii. Exista psihiatrie pediatrica. Acolo merg copii care doresc sa si tina nevrozele sub control, adica sa nu mai evite a pleca de la scoala din cauza unor simple ganduri ca nu sunt placuti de ceilalti, nu se descurca la unele materii si sunt presati, etcetera.
Scutire primesti doar daca considera medicul care iti da tratamentul sau daca te internezi pe perioada respectiva pentru a te recupera mai usor(poti medita putin la gandurile tale si sa te gandesti de ce nu poti face fata in felul asta si in ce mod ai putea reusi sau te poti pregati pentru examene, timpul trece si in fiecare zi tu poti invata ca atunci sa n ai nicio grija).
Discuta cu parintii tai despre asta sau intreaba l pe psihologul tau daca e recomandat sa vezi si un psihiatru pentru fobia ta.