| anonim_4396 a întrebat:

Sunt confuz legat de noua taxa de poluare! Stiti unde pot gasi pe net un calculator pentru taxa (mai recent, din octombrie de cand s-a modificat taxa)! Sau stiti cat ar fi taxa asta pentru un Opel Corsa C 4/5usi,Euro2,1389cmc benzina, din 1997? Urgent va rog!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti calcula aici: http://static.anaf.ro/......2012.html.
Daca este inmatriculata deja in Romania aceasta taxa nu se plateste, este suspendata pana la 31.12. 2012 inclusiv, conform OUG 1/2012. Numai bine!

| Rock10 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Merci, dar nu merge link-ul. Masina are primul rand de numere rosii. Saptamana viitoare merg sa ii fac RAR-ul. Ma cam sperie taxa pentru ca e Euro 2!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Rock10):

Aici: http://static.anaf.ro/......2012.html. Acum o sa mearga.

| Rock10 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Imi da o eroare (404 serverul nu a gasit pagina ceruta). Am gasit si eu site-ul (cred ca era acelasi). Imi zicea ca o sa coste 440euro, iar pentru ca masina nu are ABS si aer conditionat e 242euro.Sigur asta e calculatorul cel bun?

| Rock10 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu e inca inmatriculata. Acum o saptamana i-au expirat primul rand de numere rosii. Dupa calculatorul care mi l-ai dat i-l gasisem si eu, dar nu stiu daca e cel bun. Merci

| Ioandelasal a răspuns (pentru Rock10):

Este cel bun, dupa acesta calculeaza ANAF.

| Rock10 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Merci mult de tot. Aveti idee daca pot face in aceeasi zi RAR.ul si taxa de poluare sau ce mai la politie sau asta depinde mai mult de judet?(eu sunt din Bacau).

| Ioandelasal a răspuns (pentru Rock10):

Asta n-as putea sa-ti spun, trebuie sa mergi in trei locuri (RAR, ANAF si serviciul de inmatriculari), depinde cat de repede merge in fiecare loc.

| Rock10 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Merci mult. Sa inteleg ca asta ar fi si ordinea: RAR, apoi ANAF si dupa serviciul de inmatriculari. Dupa RAR trebuie sa imi mai iau un rand de numere rosii ca sa merg la ANAF si Serviciul de inmatriculari, daca acum sunt expirate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Rock10):

Nu este obligatoriu, doar daca vrei sa circuli cu masina pana primesti numerele.

| Rock10 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult. Sper sa ma incadrez cu toate, RAR si taxa de poluare( ca astea sunt mai scumpe).

13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Vezi că s-a dat o hotărâre de guvern si taxa e zero până la sfârşitul anului! Baftă!

| Rock10 a răspuns (pentru onasis1961):

Legea e valabila pentru masinile care sunt deja inmatriculate pe Romania. Am sunat la Anaf si mi.au zis ca trebuie sa platesc taxa de poluare dupa ce fac RAR.ul, dar nu au fost suficient de amabili sa imi faca si o simulare a taxei pe calculatorul lor(mi.au zis ca ei nu au timp de jocuri pe calculator). Multumesc de raspuns.