| anonim_4396 a întrebat:

Sunt confuz legat de noua taxa de poluare! Stiti unde pot gasi pe net un calculator pentru taxa (mai recent, din octombrie de cand s-a modificat taxa)! Sau stiti cat ar fi taxa asta pentru un Opel Corsa C 4/5usi,Euro2,1389cmc benzina, din1997? Urgent va rog!

Răspuns Câştigător
| WPP a răspuns:

Salut, cred ca nu iti mergea situl din cauza ultimei paranteze pe care o prelua browserul. Pe calculatorul celor de la ANAF nu am asemenea optiuni (aer si abs) si oricum nu am auzit cum ca s-ar lua in seama aceste lucruri la calcularea taxei! Uite linkul inca odata dar fara paranteze: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/calculator_taxe/taxa_poluare_2012.html

6 răspunsuri:
| Rock10 a răspuns (pentru WPP):

Asta e valabil doar pentru masinile deja inmatriculate. Mie abia mi-au expirat primul rand de numere rosii. Sapt viitoare ii fac RAR.ul si dupa trebuie sa platesc taxa de poluare (care ma sperie pe mine). Merci

| WPP a răspuns (pentru Rock10):

Conform datelor masinii despre care vorbesti, pe calculatorul de pe situl celor de la ANAF (http://static.anaf.ro/......2012.html) spune ca vei avea de plata 625.05 Euro.

| Rock10 a răspuns (pentru WPP):

Mie mi-a dat 440...si pentru ca nu avea ABS si aer conditionat scadea la 242. Nu stiu de ce nu pot intra pe linkul pe care mi l-ai trimis. Eu am intrat pe site.ul ministerului de finante si de acolo era la colaboratori Anaf si pe calculatorul ala am incercat. Sper sa fie mai putin, ca altfel sar din buget. merci de raspuns

| Rock10 a răspuns (pentru WPP):

Poti sa mai faci odata te rog calculul si sa bifezi faptul ca masina nu are aer conditionat si abs. As dori sa confrunt rezultatul meu cu al tau. Nu imi dau seama daca site-ul pe care il folosesc e cel bun. Multumesc.

| WPP a răspuns (pentru Rock10):

Salut, cred ca nu iti mergea situl din cauza ultimei paranteze pe care o prelua browserul. Pe calculatorul celor de la ANAF nu am asemenea optiuni (aer si abs) si oricum nu am auzit cum ca s-ar lua in seama aceste lucruri la calcularea taxei! Uite linkul inca odata dar fara paranteze: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/calculator_taxe/taxa_poluare_2012.html