| Albert2905 a întrebat:

Salut, sunt de altă religie, îmi aduc notele de la religia mea pentru la școală. E obligatoriu sa stau la oră de religie de la școală?
As dori și unde pot găsi asta in lege.
Mulțumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu trebuie sa participi la ora de religie dar trebuie sa fii prezent in scoala.
Conform L.198/2023, a invatamantului preuniversitar, citez:
"ART. 87
  (1) Planurile-cadru ale învăţământului primar, gimnazial, liceal includ religia ca disciplină şcolară, parte a trunchiului comun. Elevilor aparţinând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numărul lor la nivelul unei unităţi de învăţământ, li se asigură dreptul constituţional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.
  (2) Înscrierea elevului pentru a frecventa orele de religie se face prin cererea scrisă a elevului major sau a părinţilor/ reprezentantului legal, pentru elevul minor. Schimbarea acestei opţiuni se face tot prin cererea scrisă a elevului major sau a părinţilor/reprezentantului legal, pentru elevul minor. În cazul în care elevul nu frecventează orele de religie, situaţia şcolară se încheie fără disciplina Religie. În mod similar se procedează şi pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile pentru frecventarea orelor la această disciplină. Elevului care nu frecventează orele de religie i se va asigura prezenţa în unitatea de învăţământ pe durata derulării cursurilor."

| doctorandus a răspuns:

Daca esti obligat sa stai la ora, ai la dispozitii expresii ca "Asta e blasfemie!", "Ce erezie!" si "Biblia prevede pedeapsa cu moartea pentru astfel de practici".