| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a X-a. Unde pot sa depun o plangere/reclamatie impotriva unui director de liceu la care doresc sa ma transfer, care mi-a cerut in mod abuziv testare la mate si la info (sunt la mate-info si raman la acelasi profil la liceu la care doresc sa ma transfer) cu toate ca acest lucru nu este mentionat in Regulamentul intern al liceului la care vreau sa ma transfer si scrie doar ca "Transferul elevilor se realizeaza pe baza prevederilor din ROFUIP, conducerea scolii
rezervându-si dreptul de a analiza situatia disciplinara a elevului care solicita transferul" si nu este scris niciun criteriu dupa media generala, nota la purtare sau alt ceva.
O alta problema este ca cei care intra in cl. a IX-a la acel liceu au si note sub 5 obtinute la Evaluarea national si eu daca as lua la testare nota sub 5 am transferul RESPINS.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plangerea se poate face la Inspectoratul Scolar Judetean. Trebuie sa tii cont ca directorul nu este obligat sa-ti aprobe cererea de transfer. Numai bine!

| MMihai a răspuns:

Ești prost!
Tu vrei să te cerți, din prima, cu directorul liceului unde urmează să fii elev?!
Că află el, cine l-a reclamat și o să îți facă viață amară, tot liceul, ca răzbunare, că l-ai reclamat!