| Jigokunokishi a întrebat:

Salut!
Sunt student la master, anul 2 și n-am loc de muncă. Săptămâna asta am ultimul examen și susținerea disertației la începutul lui iulie. Ce aș vrea să știu e dacă o să mai beneficiez de asigurare medicală în lunile următoare.
Când nu o să mai fiu asigurat medical? Imediat ce se termină săptămâna de examene sau odată cu începerea noului an universitar (septembrie)?
Rog doar pe cei care cunosc detaliile să răspundă.
Mulțumesc frumos!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti asigurat de sanatate pana la 30 septembrie inclusiv.

| Jigokunokishi explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns!

| Frank51 a răspuns:

Undeva prin august-septembrie, depinde când ești scos din baza de date, oricum cel târziu octombrie.

| Jigokunokishi explică (pentru Frank51):

Mulțumesc pentru ajutor!

| UserRo10 a răspuns:

Preluare de pe siteul cnas.ro
"Tinerii cu vârsta cuprinsă între 18 şi 26 de ani care urmează o formă de învățământ de zi, inclusiv absolvenții de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni de la terminarea studiilor, sunt asiguraţi fără plata contribuţiei, dacă nu realizează venituri lunare cumulate din activităţi independente, activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură peste valoarea salariului de bază minim brut pe ţară ori venituri din salarii sau asimilate salariilor."
De la terminarea anului universitar mai ai 3 luni la dispozitie. Aproximativ sfarsit de septembrie