| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Tatal meu a fost gasit cu alcool la volan pe 6 septembrie 2020, cu o alcoolemie de peste 0.8g/l in sange, i s-a facut un dosar penal, judecata acelui dosar a durat pana in noiembrie 2021. In hotararea judecatoreasca nu spune nimic despre permis, daca il primeste sau este anulat(cel mai probabil este anulat, din moment ce nu a venit pana acum) din cate am inteles de la un avocat, poate sa dea de redobandire peste un an de la data sentintei (noiembrie 2021), trebuie sa faca scoala de soferi din nou sau doar trebuie sa mearga cu hotararea la politistul de la sala si intra direct in examen?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, in cazul respectiv condamnarea atrage anuilarea permisului de conducere.
Nu mai trebuie sa faca scoala de conducere, doar trebuie sa se prezinte la examinare (probele teoretica si practica).
Poate sa se prezinte la examinare direct dar este mai bine sa se programeze, nu se stie daca o sa fie locuri libere atunci cand va merge.

| alexxxjdjdb a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si asta cand? de la un an de la data pronuntarii sentintei sau de la un an de la definitivarea hotararii la arhiva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexxxjdjdb):

Depinde de condamnare, respectiv daca este cu executare sau cu suspendarea executarii.
In primul caz poate sustine examinarea la 6 luni de la data terminarii executarii iar in al doilea la un an de la data ramanerii definitive a hotararii.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar fi bine sa numai puna niciodata mina pe volan daca bea, ar fi bine sa nu i mai dea permisul deloc, cei care se urca bauti la volan NU merită o a doua șansa niciodata deoarece vor face la fel, se va urca si a doua si a 100 oara beat la volan si nu il va interesa nimic.