| FlappyXXX a întrebat:

Știe cineva din întâmplare, ai voie să transporți în bagajul de mână în avion o baterie de bicicletă?
Este vorba de o baterie mai mare ( Bosch Powerpack 400 ).
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Asemenea baterii nu sunt "bagaje de mana".
Mai mult, cantitatea de lichid incorporat depaseste ceea de 50ml ale parfumurilor, dar este si ambalaj compact susceptibil a putea contine cantitate mare de explozibil.

In concluzie, mai mult ca sigur NU va fi admis in bagaj de mana, poate nici la cala (fara aprobare speciala).

Intereseaza-te direct la companie, ei vor putea decide cel mai competent.

| FlappyXXX explică (pentru Bula):

Mersi frumos!

6 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Daca bateria de bicicleta se incadreaza in nr maxim de kg pe care ai voie sa-l ieei in bagaje poti, daca nu, nu.

| FlappyXXX explică (pentru Samariteanul):

Păi la wizz air, cel puțin la cursa Elveția-Romania, nu ai nr de kg la bagajul de mana, acolo ai doar centimetrii în care trebuie să se încadreze bagajul, doar la cele de cala e cu greutate de 25 si 32 kg.
Dar ce vreau să stiu este dacă mă vor lăsa să trec cu ea la control, nu se poate considera un obiect periculos?

| Samariteanul a răspuns (pentru FlappyXXX):

Scuze....aici chiar nu stiu.N-am auzit pana acum de ''centimetrii in care trebuie sa se incadreze un bagaj''.

| Bula a răspuns (pentru Samariteanul):

Da, WizzAir limiteaza marimea bagajelor de mana la spatiul fizic a cutiei pentru bagaje (deasupra capetelor calatorilor). Marimea maxima pentru bagaje de mana mici este de 42x32x25cm, iar pentru bagaje de manamari este de 56x45x25cm, max. 15kg. Bagajele mari (de cala) pot fi de maxim 32kg/bucata si n.-au marime fizica maxima specificata pe bilet.

| FlappyXXX explică (pentru Bula):

Da, asta stiam, multumesc.
Pe mine ma interesa in principal daca ma vor lasa sa transport acea baterie, dar acum am aflat laughing
O zi frumoasă!