Întrebare recomandată | maxy2343 a întrebat:

2 intrebari am. Am 20 de ani daca dorest sa imi cumpar scuter ce imi trebuie sa il pot conduce prin oras, adica imi trebuie un carnet sa dau la scoala se soferi? sau ce trebuie sa fac?

Si am auzit ca cineva a spus ca este o lege noua ca pentru scuter iti trebuie varsta minima dar nu mai tin minte care e acea varsta, dar peste 20 de ani, 21 parca. iar daca ai pana in 20 de ani ca sa poti conduce scuter trebuie sa dai de carnet pentru masina (adica categoria B)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i adevarat. In prezent pentru moped trebuie doar certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. De la 19.01. 2013 va trebui permis de conducere de categoria AM.
In prezent subcategoria A1 este pentru motociclete de pana la 125 cmc, pe viitor se va echivala cu categoria A1 (nu vor mai fi subcategorii).
P.S.Tu stii de la un baiat, eu stiu din lege, citeste raspunsul meu.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform modificarilor aduse OUG 195/2002 (Codul rutier) prin Legea nr.203/2012, ce va intra in vigoare de la 19.01. 2013, pentru orice vehicul cu motor trebuie permis de conducere.
Daca scuterul se incadreaza la categoria moped (vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare) atunci trebuie sa obtii permis de conducere de categoria AM, se poate obtine de la 16 ani.
Daca scuterul are caracteristici mai mari decat ale mopedului atunci trebuie sa obtii permis de conducere de categoria A1, unde se incadreaza motocicletele cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg. Varsta minima este tot de 16 ani.

| mgtow a răspuns:

Stiu ca trebuie sa dai un examen teoric la SRPCIV din localitatea ta (sectia de politie care se ocupa cu actele din traficul rutier) si apoi o proba de conducere in oras avand 16 ani.

| PotatoMustDie a răspuns:

Pentru scuter iti trebuie 16 ani cred si da, iti trebuie un fel de carnet.

| MrSoapte a răspuns:

Din care-am auzit, incepand cu luna ianuarie a lui 2013, se va introduce un curs legislativ cu privire la circulatia pe drumurile publice, a mopedelor (scuterelor) cu capacitate cilindrica mai mica de 50 cmc (daca nu ma insel)! Deci, cu alte cuvinte...va trebui sustinut un test din legislatie, pentru a putea circula cu draciile alea prin oras! Multa bafta!

| diavolitadulce a răspuns:

Te duci la scoala de soferi. acolo vei da un test pentru asa ceva. de varsta sincer nu am auzit nimic de limita

| Robieski a răspuns:

Iti trebuie carnet acte pentru scuter si acea varsta medie

| anonymous09 a răspuns:

La scuter nu-ti trebuie carnet

| pufipo a răspuns:

Raspunsul tau ar fi cam acesta: "Plenul Senatului a aprobat proiectul de lege iniţiat de Guvern care propune modificarea Codului rutier, în sensul introducerii permiselor de conducere pentru mopede.

Proiectul vizează, începând cu data de 19 ianuarie 2013, reglementarea vârstei minime pentru obţinerea permisului de conducere astfel: pentru categoriile A2, B, BE, C1 şi C1E, 18 ani împliniţi; pentru categoriile AM, A1 şi B1 - 16 ani; 20 de ani şi o experienţă de cel puţin doi ani de conducere a motocicletelor din categoria A2 sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A. De asemenea, pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu putere de peste 15 kW, vârsta minimă pentru obţinerea permisului este de 21 ani, în timp ce pentru categoriile D şi DE, este de 24 de ani."

Pana la anul pe 19 ianuarie + sau - cateva zile, mai este happy

| deliamaria13 a răspuns:

Din ce stiu eu nu iti trebuie scoala ca sa conduci un scuter

| asdaf a răspuns:

Fii atent la ce iti zic, eu stiu de la un baiat care este in situatia ta.
pentru orice fel de scuter, chiar si pentru triciclurile acelea electrice iti trebuie macar subcategoria A1(poti sa dai pentru aceasta subcategorie la varsta de 16 ani impliniti, deci trebuie sa ai minim 16 ani, nu 21)
daca vrei sa stii in ce consta examenul pentru A1 da-mi un mesaj pe privat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru asdaf):

Nu-i adevarat. In prezent pentru moped trebuie doar certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. De la 19.01. 2013 va trebui permis de conducere de categoria AM.
In prezent subcategoria A1 este pentru motociclete de pana la 125 cmc, pe viitor se va echivala cu categoria A1 (nu vor mai fi subcategorii).
P.S.Tu stii de la un baiat, eu stiu din lege, citeste raspunsul meu.

| pistika a răspuns:

Ca sa conduci scuter iti trebuie carnet categoria A si trebuie sa ai minim 16 ani nici de cum 21

| maxy2343 explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor, eu am dorit sa stiu pentru mine, pentru ca la anul din ianuarie nu imi permit masina si am crezut ca scap mai usor daca dau acel curs legislativ scurt de care stiam si eu si scapam mai usor, si scuter gaseam de la cineva de cumparat. Oricum va multumesc pentru ajutor foarte mult si imi pare rau ca pot da doar 1 funda, a fost dificil sa aleg big grin Stima si repect de la mine happy

| ewgy a răspuns:

Am avut si eu scuter, acum 2 ani, am facut un curs de legislatie rutiera de 2 saptamani si am dat un test, la scoala de soferi, pe baza caruia mi-au eliberat un atestat, un document pe care scrie ca "a absolvit cursul de legislatie rutiera..." nu am avut nicio problema cu politia, am auzit ca s-ar schimba si ar fi nevoie neaparata de permis categoria A sau B, dar inca nu a intrat in vigoare aceasta lege

| Anca_Madalina_1995 a răspuns:

Eu am o prietena care are scuter dar nu ii trebuie permis, are 14 ani dar din cate stiu eu merge pe el de la 12, iti trebuie permis incepand cu data de 1 ianuarie 2013. sper ca te-am putut ajuta Funda?

| 6693 a răspuns:

Iti trebuie b indiferent de varsta

| MihaelaBuciuta a răspuns:

Eu stiu ca trebuie doar atestat!

| GirlandFashionBotique a răspuns:

Trebuie sa-ti ti echilibru pe scuter altfel ti se dce mana de pe maner si cadescuterul si tu... afli mai mult pe ID-ul meu: mbianca154@yahoo.com

| Marius_Tabarac_1996 a răspuns:

Trebuie sa ai un atestat...

| dianasialin a răspuns:

Ati trebuie si carnet, si actele de la scuter si da ati trebuie si varsta minima baftaa happy