| littlehim18 a întrebat:

Am vârsta de 17 ani și aș dori să-mi cumpăr un scuter pentru deplasarea în oraș, de ce am nevoie pentru a putea conduce scuter-ul? Știam că motorul trebuie să aibă mai putin de 50cc2, este adevarat? Și dacă este nevoie de carnet de conducere, cam cât m-ar costa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca scuterul are pana la 50 cmc se incadreaza la categoria moped si ai nevoie de permis de categoria AM, se poate obtine de la 16 ani. Scoala de conducere costa cca 400 lei.

3 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

50cc2 înseamnă centimetri pătraţi, muuuuult prea mare motorul... big grin big grin big grin 50cc3, sau mai exact 50cm3, era corect...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ai nevoie de permis de conducere pentru orice vehicul cu motor.

daca are sub 50cmc ai nevoie de cat AM, daca are sub 125 cmc ai nevoie de A1. astea sunt categoriile pe care le poti obtine pana la 18 ani

| anonimg a răspuns:

Oricum ar fi, ai nevoie sa cunosti legislatia rutiera. Acolo vei gasi raspunsuri la mai multe intrebari pe care poate inca nu ti le-ai pus.