| M._Viorel_Lujeru_1995 a întrebat:

Acum cateva luni am luat permisu' pentru categoria AM(pentru mopede cu motor de 49cc). As dori sa imi cumpar un Aprilia Rs 125cc cu acte de 49cc, o pot conduce din punct de vedere legal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o poti conduce legal, pentru motocicletele de pana la 125 cmc ai nevoie de categoria A1.

| M._Viorel_Lujeru_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru sfat! Eu credeam ca pot conduce cu AM

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Oped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pentru. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea carţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

daca actele sunt facute la 49 cc, greutatea sub cea mentionata in acte cat si puterea in kw sub cea legala, o poti conduce. eu vara asta am mers cu un motor (aprilia) de 125 cc cu acte pe 49, 3kw si 140 kg parca avea (deci sub 350). si m-a oprit politia. eu am B la categorii. si m-a intrebat daca am AM si i-am zis ca nu, ca legea prevede ca B include in el si categoria AM si pe talon motocicleta se incadra categoriei respective. ca nu sta politistul (decat daca e bulangiu) sa iti verifice seria de sasiu si sa caute si sa drege ca nu este de 49. aici e putin risc (daca e genul care cunoaste motoare si isi da seama ca ala nu e de 49 cazi in penal).