| HawgSnowman98 a întrebat:

Salut TPU. Am 17 ani si mi-am schimbat recent adresa din buletin, iar pe noul buletin scrie ca expira in 2025.Eu stiam ca la 18 ani trebuie schimbat din nou, sau poate s-a schimbat legislatia. Vreau sa stiu daca la anul trebuie din nou schimbat sau merge pana in 2025.

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Îl schimbi la 18 când ți-l faci la 14. Asa îl schimbi peste 4 ani.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stiai asa fiindca nu stiai legea si te-ai luat dupa cei care vorbesc de CI (nu buletine) de 14 ani, 18 ani, etc.
Toate CI emise intre 14 si 18 ani au valabilitatea de 4 ani, asa ca si cea emisa acum pentru tine are aceasta valabilitate, conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.16.(1) Cartea de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 7 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani;
c) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 25 de ani;
d) cu valabilitate nelimitată, după împlinirea vârstei de 55 de ani.
(2) De la data punerii în circulaţie a cărţii electronice de identitate, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 18 ani, cu excepţia cărţii electronice de identitate prevăzute la art. 17 alin. (6) lit. a), care se eliberează cu termen de valabilitate de 5 ani."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Merge.

| Wr3nch a răspuns:

Mergi cand zice pe el ca expira.

| RobertMoon a răspuns:

Pai daca ai primit un nou buletin e logic ca tine mai mult, doar nu-ti facea pe 1 an.

| Adrian5575 a răspuns:

Daca scrie acolo ca expira in 2025, il schimbi in 2025.