| Dragosm19 a întrebat:

Salut TPU.
Am avut un accident rutier, s-a clasat dosarul (victima sub 90 zile îngrijiri) si azi am reușit sa obțin copiile de pe dosar.
Problema e in felul următor, am citit procesul verbal de constatare de la fata locului, iar declarațiile au fost făcute verbal si scrise de cei de la politie pe calculator, cei de la politie in loc se înțeleagă "m-a acroșat" au scris "l-am acroșat" si nu am citit si eu la rândul meu ce au scris ei si am semnat la momentul acela (cu 8 luni in urma).Ce e de făcut in situația asta pentru ca acel „l-am„ ma incrimineza 100% si eu nu am nici o vina zic eu.
Scurta descriere, cineva din fata mea pe drum național (o banda pe sens), a intrat pe contrasens a tras brusc drepta de volan pentru a intra in curte, moment in care am tras dreapta de volan pentru a nu-l lovi in plin, in schimb, a intrat el in aripa mea stânga fata si m-a băgat intr-un șanț, oprindu-ma intr-un podeț de beton. Acel "l-am acroșat" ma incrimineza intr-un mod greșit pentru ca realitatea este ca el m-a acroșat când a tras drepta si a revenit de pe contra-sens pe banda din drepta.
Întrebarea mea e, ce pot face sa remediez acel cuvânt in condițiile in care dosarul este soluționat? Vreau sa merg in judecata pentru ca sunt acuzat de depășire prin drepta pe nedrept ptc el a lăsat impresia ca va face stânga si eu am vrut sa-mi continui drumul.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Clasarea dosarului trebuie confirmata de judecator si in fata acestuia poti declara cum s-a intamplat accidentul, nu trebuie sa-l dai in judecata.

| Dragosm19 explică (pentru Ioandelasal):

Practic vom fi chemați la tribunal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dragosm19):

Da.

Bula
| Bula a răspuns:

In fata instantei poti declara eroarea facuta de tine (in scrierea procesului verbal) si se va face corectarea erorii materiale (daca faci si dovada ca astfel s-au intamplat lucrurile).

| Dragosm19 explică (pentru Bula):

Dovada e vizibila si in pozele de la locul accidentului, ca acrosarea s-a produs de catre ele in mașina mea, ca altfel ar fi însemnat sa il botesc eu pe el, el mi-a curmat practic aripa stanga fata, si in momentul impactului lui i s-a sters aripa din drepta fata oleacă si smuls bara fata din partea drepta.
Prin instanta, te referi sa dau in judecata pe cineva, bănuiesc. Sau cum trebuie sa procedez? Ca sa am o idee asa in mare. Ma duc mai e la avocat cu dosarul dar as mai vrea si niște păreri din exterior înainte

| Alexuţ02 a răspuns:

Pt mine pare un accident ce nu mai are nevoie de explicatii, e clar vina lui pentru neacordare de prioritate. Poti specifica eroarea, spui ca ai recitit iar pe moment nu ti-ai dat seama de ce ai scris fiind toata agitatia din jurul accidentului. Nu aveai cum sa-l acrosezi daca el s-a bagat peste tine

| Dragosm19 explică (pentru Alexuţ02):

In concluzia dosarului am fost acuzat ca am încercat o depășire prin drepta cand ăsta facea bucla sa intre in curte. In referatul de la rutiera care a plecat la parchet unde s-a cercetat dosarul scrie ca nu am păstrat distanta, mi e sa nu ma bag in proces si sa i dea dreptate si sa ajung sa plătesc mai mult decât mașina