| ma3ryian a întrebat:

Am o firma de transport rutier de marfuri de doua luni infiintata. Sunt nou in domeniu. Lucrez eu si am si in angajat. Din pacate acest angajat si-a rupt piciorul si are concediu medical urmatoarele 3 luni. Salariul e de 2200 de euro cu tot cu diurne. Concediu medical il voi plati eu sau? Contabilul de abia luni voi vorbi cu el. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.12.Indemnizaţia pentru incapacitate temporarã de muncã se suportã dupã cum urmeazã:
A. de cãtre angajator, din prima zi pânã în a 5-a zi de incapacitate temporarã de muncã;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate, începând cu:
a) ziua urmãtoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi pânã la data încetãrii incapacitãţii temporare de muncã a asiguratului sau a pensionãrii acestuia;"

| ma3ryian explică (pentru Ioandelasal):

Deci primele 5 zile le voi plati eu si restul fondul national unic de asigurari. Ok dar banii astea vor fi livrati in contabilitatea firmei sau direct in contul angajatului meu? Ideia este ca sunt la inceput si happy nu cunosc asa bine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ma3ryian):

Banii vor fi virati la firma si firma ii va plati angajatului. Nu-ti face probleme, contabila ta trebuie sa stie.

| ma3ryian explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc.