| ALEXXXL19 a întrebat:

Am o mare dilema, cand voi face 25 ani se termina valabilitatea buletinului. Am inceput procedurile de schimbare, am facut procura la ambasada si am trimis-o acasa cu tot cu poze si o copie dupa buletin, eu nu ma aflu in tara si nu am nici pasaport. Deci lucrez cu buletinul si cam atat dar cei din tara nu vor sa imi schimbe buletinul deoarece am unul valabil inca si imi spun sa il trimit si pe acesta acasa in original dar eu voi ramane aici fara nici un act de identitate. Ce pot face ca sa nu am probleme? Adica sunt de 3 ani plecat din tara in Cehia la munca si cum este cu covidul nu vreau sa plec acasa si totusi vreau sa schimb actul ca e valabilitatea pe terminate. Cei de la ambasada nu imi dau nimic temporar ca sa am la mine cat timp se schimba actul ei mi-au spus sa iau legatura cu autoritatile locale. Urmeaza sa merg la politie aici sa le spun problema sunt baiat cuminte nu m-au oprit pana acum niciodata dar ca sa stau eu mai linistit caut ceva sa am la mana ca am actul de identitate plecat, casa pentru schimbare.
Multumesc de ajutor

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Preschimbarea cartii de identitate se poate face cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii.
In prezent, pe toata perioada starii de alerta, si inca maximum 90 de zile dupa incetarea starii de alerta, cartea de identitate este valabila, chiar daca a expirat termenul de valabilitate.
Si la ridicarea noii CI este obligatoriu sa fie depusa si cartea de identitate actuala, asa prevede OUG 97/2005 privind actele de identitate, asa ca trebuie sa o trimiti persoanei care iti va ridica noua CI.

| ALEXXXL19 explică (pentru Ioandelasal):

Asta am inteles mam documentat dupa ca cei de la mabasada nu iau spus asta si nici pe situl lor nu scrie dar eu ce sa fac ca sa am totusi ceva la mana un act, document cat timp actu meu e la schimbare in tara

| ALEXXXL19 explică (pentru Ioandelasal):

24 ianuarie 2021 se termina valabilitatea

| Ioandelasal a răspuns (pentru ALEXXXL19):

Vei trimite actuala CI cu 2-3 zile inainte de ridicarea CI de catre imputernicit si poti primi noua CI dupa cca 2-3 zile de la ridicarea acesteia, astfel ca vei ramane fara act de identitate doar cca o saptamana si nu cred ca ar fi o problema. Daca totusi vei fi oprit de politia ceha in acest timp poti dovedi cu alt act identitatea, de ex. cu permis de conducere, dovada de la locul de munca, etc.

| ALEXXXL19 explică (pentru Ioandelasal):

Permis de conducere bicicleta nu cred ca exista, munca contract de munca, pana la urma daca maine nu o sa rezolv nimic o sa incep sa fac un pasaport si cand ajung personal in tara sa il fac eu ci