| Indru a întrebat:

am si eu o intrebare...

Recent am aflat de la bunica mea ca pe la usa ei bat si suna la telefon intr-un mod insistent recuperatorii de la o banca, nu stiu exact de la care. Bunicul meu care a decedat acum 2 ani a facut un credit care era decat pe numele lui si nu a dat banii. Ideea e ca el sufera de aproximativ 10 ani de parkinson si era si vizibil, conditia lui fizica fiind " deteriorata " si comportamentul sau fiind ca acela al unui om cu probleme psihice. La banca i-au acordat creditul fara a fii prezent insotitorul care trebuie sa-i semneze orice fel de contracte pentru a fii oficial legale si in parametrii legii. Ideea e ca dupa ce a murit creditul a ramas pe numele lui, nelasand predecesori, deci a murit si creditul a disparut. Recuperatorii au inceput de cateva luni sa o " terorizeze " pe bunica mea ca sa dea banii si mentionau o sa recurga la orice fel de modalitate de a recupera banii. Ce as putea face sau ce ar trebui facut in astfel de momente, ar merge dati in judecata?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca puteti dovedi prin acte lipsa de discernamant la data incheierii contractului de credit, atunci contractul poate fi anulat, ca lovit de nulitate absoluta si mostenitorii nu vor mai trebui sa plateasca.
2. Daca nu se poate dovedi lipsa de discernamant atunci se poate face mostenirea sub beneficiu de inventar, respectiv se va mosteni ce ramane dupa plata datoriilor bunicului.

| cristi767 a răspuns:

Ce descrii tu acolo cred ca se incadreaza la infractiunea de hartuire ( http://consilierjuridic.com/noul-cod-penal-ncp/2015/art-208/ ), dincolo de problema creditului care necesita vizita la un avocat pentru a fi lamurita.

Adica chiar si daca ar avea cei de la banca dreptate, tot nu pot sa terorizeze o persoana. Cu atat mai mult in situatia asta in care raman si celelalte suspiciuni.

| raluk27 a răspuns:

Sunt bunica ta (in calitate de sotie supravietuitoare) si copiii pe care i-au avut. Ei sunt mostenitorii legali ai bunicului tau.
Mostenitorii dobandesc si sunt raspunzatori atat pentru activ (case, masini sau alte bunuri pe care le-a avut bunicul), cat si pasivul (adica datoriile defunctului, indiferent daca sunt proprii). Dobandesc atat drepturi, cat si obligatii.
Nu sunt decat doua solutii: dezbateti mostenirea dupa bunicul, iar mostenitorii achita obligatia sau daca spui ca la momentul contractarii creditului bunicul tau nu avea discernamantul necesar, apelati la un avocat si dati in judecata banca (cu dovezi ale bolii de care suferea bunicul).

| Indru explică (pentru raluk27):

El nu a mai avut absolut nimic pe numele lui, nicio mostenire de lasat

| raluk27 a răspuns (pentru Indru):

Ok, pai atunci mostenitorii legali (bunica si copiii) raspund pentru datoriile lui. Obligatiile se transmit mostenitorilor. Da' bunicii nu au avut casa? Unde locuiau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie neaparat discutat cu un avocat.