| Indru a întrebat:

am si eu o intrebare...
Recent am aflat de la bunica mea ca pe la usa ei bat si suna la telefon intr-un mod insistent recuperatorii de la o banca, nu stiu exact de la care. Bunicul meu care a decedat acum 2 ani a facut un credit care era decat pe numele lui si nu a dat banii. Ideea e ca el sufera de aproximativ 10 ani de parkinson si era si vizibil, conditia lui fizica fiind " deteriorata " si comportamentul sau fiind ca acela al unui om cu probleme psihice. La banca i-au acordat creditul fara a fii prezent insotitorul care trebuie sa-i semneze orice fel de contracte pentru a fii oficial legale si in parametrii legii. Ideea e ca dupa ce a murit creditul a ramas pe numele lui, nelasand predecesori, deci a murit si creditul a disparut. Recuperatorii au inceput de cateva luni sa o " terorizeze " pe bunica mea ca sa dea banii si mentionau o sa recurga la orice fel de modalitate de a recupera banii. Ce as putea face sau ce ar trebui facut in astfel de momente, excluzand varientele cu violenta ca m-am gandit si eu la asta... ar merge dati in judecata?

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

As putea sa-ti dau o explicatie, pentru ca a fost si bunica mea, oarecum, intr-o situatie asemanatoare, insa prefer sa-i las pe cei specializati. Te sfatuiesc doar sa pui aceasta intrebare in categoria "Legislatie, politic & social". Este categoria frecventata de Ioandelasal care, cel mai probabil, te va lamuri. In fine, pot sa spun ca este cel mai urat lucru sa-ti bata banca la usa. Sa dea Dumnezeu sa rezolvi problema.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol, violente, crezi ca ai sa bati o intreaga firma de recuperari? cel mai bine iti angajezi un avocat sa te lamureasc dupa ce analizeaza toate documentele referitoare la credite. De obicei creditele sunt mostenite si de urmasii celor decedati asa ca in final bunica ta va trebui sa plateasca