| mimi05 a întrebat:

Salut, TPU! As dori sa aflu daca as putea sa-mi dau mama in judecata pentru abandon de familie, avand in vedere ca a fugit din tara cand aveam 5 luni si nu a platit niciodata pensie alimentara cu toate ca avea si inca are o sursa de venit stabila. Tin sa mentionez ca inca nu este in tara, tata nu a dat-o in judecata si am un document de la psihiatru care mentioneaza daunele morale pe care aceasta mi le-a cauzat. Nu stiu unde locuieste insa ii stiu numele si diverse retele de social media, pe care aceasta a vorbit cu mine in ultimul an, multumesc.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca urmezi studii si in prezent poti s-o dai in judecata, pe cale civila, pentru a fi obligata la intretinere (pensie alimentara).
Ma mira ca tatal tau nu a solicitat aceata de atata timp, trebuia s-o faca dupa ce mama ta a parasit familia.
Doar daca nu va plati intretinerea, dupa ce este obligata prin hotarare judecatoreasca, ai putea sa-i faci pangere penala pentru abandon de familie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca minor si cu probleme psihice, nu poti da pe nimeni in judecata!

| mimi05 explică (pentru Violleta2022):

Singura mea problema psihica a fost un episod depresiv, motiv pentru care am si scrisoarea medicala eliberata de psihiatru. sunt majora in prezent, am 18 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ea te a abandonat de cand erai mică ce te face sa crezi ca acum te va ajuta? Poate ea s-a recasatorit are alti copii si nu i pasa de tine, nu ai spus ce varsta ai si daca mama ta s-a despartit de tatal tau sau ei mai sunt inca casatoriti, tatal tau locuieste cu tine? Te ajută sau te a ajutat vreodata?

| doctorandus a răspuns:

Poti sa o dai in judecata. Poti chiar castiga procesul. Dar daca verdictul nu este recunoscut in tara respectiva, ai cheltuit o multime de bani degeaba.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Cu alte cuvinte: faptul ca vei castiga procesul din Romania nu inseamna ca-ti vin banii pe tava.

| ioana748 a răspuns:

Da,poti sa o dai in judecata pentru abandon si pensie de intretinere.
Ar trebui sa stii o adresa unde sa i se trimita citatia.
Un detectiv poate afla adresa si locul unde lucreaza. Nu poti face mare lucru fara datele ei de contact.
Ai spus ca vorbesti cu ea pe rețelele de socializare. Stie cu cine vorbește sau habar nu are
Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva. Toti banii din lume nu vor putea plati tristetea din sufletul tau. Eu as considera o moarta si cam atat. Totusi ti a dat viata, prin ea ai venit pe aici prin viata aceasta. Daca murea pe cine dadeai in judecata?
Dar faci cum doresti, este dreptul tau. Ideea era sa mergi inainte in viata ta asa cum poti, cu bagajul acesta nu tocmai placut. Pana acum nu ai putut alege, dar de acum ai viata in propriile maini. Mai bine te eliberezi de chestiunea asta si lasi sufletul sa se usureze.
Sa nu te indoiesti de existenta unui echilibru in Univers. Toate la timpul lor.
Dumnezeu sa te ajute si viata cu lumina sa ai.❤️

| mimi05 explică (pentru ioana748):

Multumesc frumos pentru raspuns? da, stie cu cine vorbeste. as fi mers inainte si n as fi bagat de seama, cum faceam cand eram mai mica, dar faptul ca stau cu bunica si a trebuit sa ma angajez ca sa o pot ajuta si pe ea si pe mine m-a obosit, in concomitent cu liceul. i am cerut ajutorul financiar de trei ori (100 de euro mai exact, ea lucrand ca bucatar in Germania) si de trei ori m-a ignorat, apoi am vazut cum a postat pe tiktok ca a plecat in dubai. acum, de ziua mea, am vazut ca a pus din nou pe tiktok ca e in japonia. de ziua mea. nu mi-a zis nici la multi ani. asta este motivul pentru care nu pot trece cu vederea.
multumesc frumos pentru urarile dvs? apreciez enorm!

| ioana748 a răspuns (pentru mimi05):

Buna,
Din cate spui tu, situatia este mai mult decat de strigat la cer.
Nu vreau sa o jignesc pentru ca este mama ta, parte din tine, dar nu pot sa i urez de bine.
Sa ti fie sanatoasa bunica si esti printre cei mai puternici oameni cu care am interacționat in viata mea.
Da, trebuie sa te sfatuiesti cu un avocat cum procedezi cu mama ta, daca vrei sa o dai in judecata. Oricum va plati si cheltuielile de judecată.
Hotararea iti apartine.
Nu stiu situatia bunicii tale, dar are dreptul la ajutor social si indemnizație de ingrijitor daca nu este autosuficienta.
Iti doresc o primavara frumoasa si o viata frumoasa, pentru ca meriti.
Toate cele bune ❤️

| norisorulpufos a răspuns:

Eu nu m-aș complica cu o astfel de mamă.
Mai bine fii puternică și luptă pentru bunica ta,care probabil te-a crescut și așa poți să fii recunoscătoare față de ea.
Cât despre mama ta cred că ai prea multe așteptări de la ea.
Dacă nu vrea să te ajute mai bine o lași așa.
Nu are rost să te mai intorci in trecut,vei reuși să o ajuți pe bunica ta și apoi vei zbura, vei zbura.
In Dubai, cu escală in Japonia, in toată Europa și Asia
Si, ca să nu uit:La mulți ani! pentru ziua ta.