| xNoName95 a întrebat:

Azi am fost la o farmacie si am luat 3 medicamente, dintre care 2 erau expirate de 2luni (am observat acasa) si nici bon fiscal nu mi-a dat.
M-am intors la farmacie si i-am reclamat faptul ca mi s-a oferit medicamente expirate si nici bon fiscal la acestea... farmacista mi-a batut bonul atunci pe loc si isi cerea mii de scuze.
Tin sa precizez ca am si filmat totul cu telefonul mobil (se vede clar faptul ca mi-a batut atunci bonul + cand a spus "stiam ca erau expirate dar am vrut sa le arunc si am uitat")

Intrebarea mea este:
Daca fac reclamatie la protectia consumatorului ii pot pune pe "plans" sa ma exprim asa?

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti sa faci reclamatie la protectia consumatorului daca medicamentele au fost schimbate cu altele, aflate in termenul de valabilitate --- "reclamatia" a fost deja rezolvata!
La Comisariatele judetene pentru protectia consumatorului se poate depune reclamatie numai in situatia in care consumatorul nu ai ajuns la o intelegere pe cale amiabila cu vanzatorul sau cu administratorul unitatii --- vezi "cum depuneti o reclamatie" pe site-ul ANPC :http://www.anpc.gov.ro/articol/536/cum-se-depune-o-reclamatie

| matrix100 a răspuns:

Nu ti-a schimbat medicamentele cu altele cu termen de valabilitate bun?

| xNoName95 explică (pentru matrix100):

Mi le-a schimbat dar asa ceva nu e normal, deja incepuse sa imi spuna ceva de "despagubire" intr-un alt termen...nu e vorba de "bani" dar chestia e ca vine un om de vasta a 3. a sau un copil si cumpara acele medicamente expirate...

| xNoName95 explică (pentru xNoName95):

Mi s-a mai spus si ca imi da ea banii de benzina, pentru ca m-am intors de la 40km departare. (am luat de acolo pentru ca imi era in drum) A spus foarte multe...ea tot incercand ca ma faca sa cedez.

| Moralis5565 a răspuns (pentru xNoName95):

Da,eu iti dau dreptate o observatie isi are locul pentru ca din cauza greselii ei putea sa se intample ceva chiar grav.Dar eu zic ca nu trebuie sa mergi mai departe, sa ii faci rau pentru ca si-a dat seama de greseala si nu a vrut happy

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Poti cere despagubiri, te poti duce pel TV cu filmarea...E ceva grav si inadmisibil despre care trebuie sa afle toata lumea.

| Moralis5565 a răspuns:

Eu zic ca greseti facand o reclamatie mai ales ca si-a cerut si scuze si pe deasupra pare sincera numai din ce mi-ai zis tu.

| xNoName95 explică (pentru Moralis5565):

Ti se pare normal asa ceva? sa vinzi medicamente expirate? Si mai ales ca le-a dat intr-un mod constient "mi le-a dat pe toate 3 legate cu o ata"

| zurli a răspuns:

Protectia consumatorului. Reclamatie la Agentia Nationala Medicamentului.

Medicamentele expirate sunt extrem de periculoase si trebuie distruse.