| ady9631 a întrebat:

Azi am primit o amenda contraventionala deoarece am traversat neregulamentar, amenda e in valoare de 85 de lei dar daca platesc in 48 de ore platesc doar jumatate, intrebarea mea este daca nu o platesc ce se intampla? Sunt minor implinesc 18 ani in decembrie, apropo mai eram cu 2 fete dintre care una majora, iar lor le-au dat doar avertisment, de ce?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda se trimite spre executare silita la organul fiscal. Daca nu te pot executa silit (nu ai bunuri, conturi in banci si nici salariu) atunci pot sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, pentru minorii intre 16-18 ani pot fi de maximum 25 ore.

| ady9631 explică (pentru Ioandelasal):

Se poate ajunge asa de departe pentru o amenda rutiera, am niste colegi care au primit mai multe amenzi si nu le-au platit dar nu au patit nimic, nu au fost somati pur si simplu sau uitat acele amenzi

| Ioandelasal a răspuns (pentru ady9631):

Ti-am spus ce prevede legea (OG nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor). Ca se va intampla asa ori nu depinde de organele respective.

| ady9631 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns!

| HighDefinition a răspuns:

Dupa cate stiu eu, daca nu vei platii aceasta amenda in 48 de ore se vor face penalizari si vei platii mult mai mult.
Nu este corect sa primesti tu acceasta amenda, tu esti minor, trebuie ca aceea fata majora sa plateasca aceasta amenda.
Probabil nu a stiut ca esti minor, sau i-ai spus?

| ady9631 explică (pentru HighDefinition):

Pai a intrebat pe toti cati ani avem, dar ne intrebase daca eu am avut ideea sa trecem pe acolo si eu am zis ca nu a avut nimeni nicio idee pur si simplu am traversat