| Catalin0Marian a întrebat:

! Cine imi poate, daca profesionala este obligatorie pentru elevii de clasa VIII, care obtin o medie de admitere sub 5, Din anul 2015? Am citit pe net mai multe anunturi, dar unele spun ca da, Altele ca profesionala obligatorie este valabila din 2016! Multumesc! Va rog sa imi dati si link-ul de unde aflati(Daca este cazul). Dau Funda.!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala profesionala nu este obligatorie, se inscriu doar elevii care vor sa o urmeze.
Conform Ordinului MEN nr. 3136/2014, anexa 2, citez:
"ART.2.(1) Pot opta pentru învăţământul profesional cu durata de 3 ani elevii înscrişi în clasa a VIII-a şi absolvenţii clasei a VIII-a din seriile anterioare.
  (2) Elevii prevăzuţi la alin. (1) pot fi înscrişi în învăţământul profesional cu durata de 3 ani numai dacă au promovat clasa a VIII-a.
  (3) Opţiunea elevilor pentru învăţământ profesional cu durata de 3 ani se realizează în perioada prevăzută de calendarul admiterii în învăţământul profesional cu durata de 3 ani."

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

Toate cele bune.

| Catalin0Marian explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc, ca m-ai ajutat! Ti-as fi dat si tie funda, dar din pacate nu pot sa va dau la amandoi! Oricum iti multumesc mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru Catalin0Marian):

Cu plăcere happy

Nu-i problemă de fundă; oricum, am DESTULE ( aproape 7000 ) şi NU am ce face cu elewinking

O seară frumoasă.

| Catalin0Marian explică (pentru bursuc001):

Multumesc la fel,! Multumesc inca o data pentru ajutor! Sa mai raspundeti la intrebarile mele, va rog! La revedere!

| bursuc001 a răspuns (pentru Catalin0Marian):

Cu plăcere happy

Mulţumesc şi euwinking