| Catalin0Marian a întrebat:

Anul acesta sustin evaluarea nationala pentru clasa VIII. Din cate am inteles profesionala nu este obligatorie daca iau sub 5 la examene, de anul acesta! Imi puteti spune daca se poate aproba ca profesionala sa devina obligatorie pentru anul acesta?(2014-2015). Va rog si ceva link-uri de unde aflati! Salutare! Dau funda!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru "anul acesta (2014-2015)" NU se poate introduce ( retroactiv ) obligaţia înscrierii la o Şcoală Profesională ( în cazul unor note sub 5 la Evaluarea naţională )!
Nici pentru anul şcolar următor ( 2015-2016 ) NU cred că se va introduce : NU cred că se va mai schimba legislaţia acum deoarece este foarte târziu!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala profesionala nu este obligatorie, se inscriu la ea doar cei care doresc.

| Catalin0Marian explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc pentru ajutor, dar din pacate pot da funda doar la o singura persoana! O seara buna! Si inca o data va multumesc, pentru ajutor!

| alessia5158 a răspuns:

Stai linistit!---adevaratele scoli profesionale au aparut doar din 2014. Sunt abia la inceput si nici nu sunt prea multe ( din pacate, caci se obtine un nivel de calificare profesionala identic cu nivelul de calificare profesionala obtinut de un absolvent de liceu!).
Asa ca, din acest motiv, este foarte putin probabil sa apara vreo prevedere cum ca cei care obtin sub 5 la Evaluare sa fie obligati sa opteze pentru o scoala profesionala.

| Catalin0Marian explică (pentru alessia5158):

Va multumesc pentru ajutor, dar pot da funda decat la o singura persoana! Poate data viitoare o sa aleg raspunsul tau! Salutare happy