| Lawerence a întrebat:

Salut TPU! Credeți ca Rusia va ataca NATO în anii ce vor urma? A ieșit acum câteva zile Puțin și a susținut ca nu are nicio intenție agresivă asupra țărilor precum Polonia, Cehia sau Țările Baltice, ținând cont ca așa a zis și despre Ucraina și după s-a văzut ce a urmat. Chiar nu ar exista o înțelegere și nu s-ar putea ajunge la discuții de pace între occident și Rusia? Credeți ca chiar ne-am putea confrunta cu Rusia în anii ce vor urma?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune sigur ce va fi, dar eu cred ca nu va ataca NATO.
Exceptie poate ar fi in cazul ca va castiga razboiul cu Ucraina, desi cred ca nu va castiga sau nu repede, razboiul mai poate dura cativa ani. De asemenea noi nu suntem in linia intai, n-avem granita comuna, asa ca n-ar incepe cu noi.
Si apoi eu nu cred mai nimic din ce spune acesta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca castiga in Ucraina si apoi in Moldova nu il mai opreste nimic.

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, nu trebuie să pui absolut nicio bază pe declarațiile unui mincinos patentat ca Putin.

Putin susținea că nu va invada Ucraina inclusiv în seara dinaintea invaziei. Ba mai mult, nici după ce a invadat-o nu a recunoscut că a invadat-o.

Deci ceea ce zice Putin și ceea ce face (sau va face) Putin sunt două chestii diferite.

În al doilea rând, cu Putin nu poate exista o "înțelegere" pe cale diplomatică pentru că Putin nu înțelege alt limbaj decât cel al forței. Putin se va opri doar atunci când va fi oprit, nu se va opri niciodată din proprie inițiativă.

| anonimulll12345 a răspuns:

Cred ca sunt sanse mari pentru un conflict direct NATO-Rusia, Dar NATO va ataca Rusia nu invers. Deja se vorbeste de trimiterea trupelor NATO in Ucraina. asta ar duce la escaladarea conflictului