| LoveIsLove4Ever a întrebat:

este ceva urgent, este vorba de un furt. nu o sa intru in toate detaliile cert este ca eu fiind bolnav de inima era sa fac infart am lesinat si am fost amenintat cu lama. telefonul un iPhone 5 avand IMEI : 013417008008840 mi-a fost furat. eu sunt minor si nu pot depune o plangere si tata nu vrea sa ma ajute. este vreo cale, orice cale cat de infima sa imi pot recupera telefonul? va rg daca ma poate cineva ajuta accept. daca reti neaparat bani platesc dar sa ma ajute cineva.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa depui plangere pentru talharie, furtul sub amenintare este talharie sau chiar talharie calificata, citez:
"ART. 233. Tâlhăria
  Furtul săvârşit prin întrebuinţarea de violenţe sau ameninţări ori prin punerea victimei în stare de inconştienţă sau neputinţa de a se apăra, precum şi furtul urmat de întrebuinţarea unor astfel de mijloace pentru păstrarea bunului furat sau pentru înlăturarea urmelor infracţiunii ori pentru ca făptuitorul să-şi asigure scăparea se pedepsesc cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  ART. 234. Tâlhăria calificată
(1) Tâlhăria săvârşită în următoarele împrejurări:
a) prin folosirea unei arme ori substanţe explozive, narcotice sau paralizante;
b) prin simularea de calităţi oficiale;
c) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
d) în timpul nopţii;
e) într-un mijloc de transport sau asupra unui mijloc de transport;
  f) prin violare de domiciliu sau sediu profesional, se pedepseşte cu  închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (2) Tâlhăria săvârşită în condiţiile art. 229 alin. (3) se pedepseşte  cu închisoare de la 5 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează tâlhăria care a avut ca urmare vătămarea corporală."
Daca ai peste 14 ani nu este neaparat nevoie sa semneze si tatal tau plangerea penala, cele doua infractiuni se urmaresc din oficiu, nu este nevoie de plangere prealabila. Si apoi poate semna si mama ta, nu este nevoie neaparat sa semneze tatal pe plangere.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Ioandelasal):

Da aici este problema eu nu am mama. m-a lasat de la un an incredintat tatalui si ofician nu am decat pe el. deci am alta sansa de izbanda?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Poti depune singur plangerea penala.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Ioandelasal):

Si daca fac asta imi vor inapoia telefonul? si mai este o problema locul unde s-a intamplat tot este foarte aproape de casa mea si mi-e frica de o eventuala razbunare... poate politia sa faca ceva in privinta asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

O sa ti-l inapoieze daca il mai gasesc la faptuitor, daca nu-l gasesc o sa fie obligat sa-ti plateasca contravaloarea lui.
Politia nu te poate apara de o eventuala razbunare, trebuie sa te aperi singur, eventual ferindu-te de respectivul.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Ioandelasal):

Mie nu imi trebuie contravaloarea lui, marog imi trebuie sa imi iau altul este vorba de toate datele de pe el care probabil inca mai pot fi salvate. am sunat la 112 nu mi-au zis decat sa fac o plangere. atat

| doctorandus a răspuns:

Il blochezi pe iCloud.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru doctorandus):

Este inchis si probabil resetat, nu mai am sorti de izbanda asa

| Sn4k3 a răspuns:

Normal ca trebuie sa te duci la politie daca te-a amenintat cu lama si ti-a si furat telefonul.

| Dumi8 a răspuns:

Contacteaza poliția! Amenințarea cu lama e treabă mai mult decat serioasă. Daca retii chipul hotului da cât mai multe detalii poliției, si ei vor lua masuri. Dar după ai grijă pe stradă si fii atent ca poate se răzbună, si asa e mai nasoală treaba. Oricum, vorbeste întâi cu părinții, daca nu cu tata, cu mama, si vedeti împreună ce puteti face

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Dumi8):

Da aici este problema eu nu am mama. m-a lasat de la un an incredintat tatalui si ofician nu am decat pe el