| alexmason a întrebat:

imi puteti spune care profil este mai bun si mai usor dintre filologie si stiinte sociale si la ce materii se sustine examenul de bacalaureat. D-au funda

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sunt cam la fel :)
Depinde şi ce materii îţi plac mai mult, sau la care te pricepi mai bine...

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care dai teze la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2015/10/teze_2015-2016.pdf

Vezi materiile la care se dă ( acum ) BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

Toate cele bune!

| alexmason explică (pentru bursuc001):

La Evaluarea Nationala am luat 9 la romana si imi place foarte mult romana si la istorie si geografie am avut mai mereu de la 8 in sus si la engleza ma descurc destul de bine, sunt de 7-8. Ceea ce ma sperie pe mine este limba straina. Am cautat pe net si am vazut ca la filologie se sustine examenul de bacalaureat la limba moderna 1 si eu nu stiu daca se refera la engleza sau franceza, imi este foarte frica de franceza pentru ca nu stiu nimic

| bursuc001 a răspuns (pentru alexmason):

Ţi-am EXPLICAT şi la celelalte întrebări!

Dacă dai BAC-ul după legea veche, atunci poţi ALEGE ce limbă străină vrei dintre cele studiate în liceu - la acea limbă dai Competenţe lingvistice!
Dacă vei da BAC-ul după legea nouă, atunci dai Competenţe lingvistice la 2 limbi străine!

Calificativul de la Competenţe NU are nici o importanţă la media de BAC!
Media de BAC se calculează ca medie aritmetică simplă cu notele primite la cele 3 probe SCRISE!

| alexmason explică (pentru bursuc001):

Cele 3 probe scrise adica romana geografie si istorie?

| bursuc001 a răspuns (pentru alexmason):

Mda, Română, Istorie şi disciplina la alegere ( Geografie, dacă pe aia o preferi )!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale si recomand big grin Dai bac la Istorie -obligatoriu Romana-Obligatoriu si proba la alegere dintre Psihologie Sociologie Logica Economie si Geografie. Eu nu as alege filologie din cauza limbii latine

| ovidiu68 a răspuns:

Filologie
Pentru promovarea bacalaureatului elevul va susține următoarele examene:

Probe de certificare a competențelor lingvistice:
Comunicare orală în limba română;
Limba de circulație internațională: engleză sau franceză;
Probe de certificare a competențelor digitale :
Competențe digitale (TIC)
Probă scrisă la Limba și literatura română
Probă scrisă la Istorie
Probă scrisă la Geografie/Economie/Logică/Psihologie (la alegere

| alexmason explică (pentru ovidiu68):

Eu aleg la ce limba straina sustin bacalaureatul sau liceul decide?

| ovidiu68 a răspuns:

Tu alegi

| May2202 a răspuns:

Eu recomand științe sociale deoarece comparativ cu filo te pregătește și la matematica cel mult 2 ore pe săptămână ( la filo nu se mai face mate din XI) la ss dai teze la istorie engleza romana și în a 9-a logica la bac pe lângă romana istorie /geografie Îți alegi tu ori logica, psihologie fiziologie economie

| alexmason explică (pentru May2202):

Este o problema, eu sunt paralel cu matematica.
As vrea la filo doar ca nu stiu ce inseamna limba moderna 1(engleza sau franceza)