| Girly97 a întrebat:

In curand imi voi deschide primul cont bancar si ma deranjeaza putin faptul ca mai demult cand mama mea m-a sfatuit sa fac asta ca ar vrea sa vina cu mine cand mi-l voi deschide. Ma simt de parca confidentialitatea mea nu ar mai fi valabila, eu credeam ca deschiderea unui cont este ceva personal, condeifential. Daca mama mea chiar vrea sa vina cu mine sa imi deschid cont poate sa afle parola (din cate mi-a spus ea va fi o parola a contului meu) si sa scoata bani fara stirea mea sau si mai rau, sa scoata de la bancomat cu cardul meu fara permisiunea mea! Poate sa faca asa ceva? Este ceva de care sa ma ingrijorez? Stiu ca pare o intrebare prosteasca dar sunt cam nou-nouta in chestiile astea cu banci... happy

Răspuns Câştigător
| Panzer1945 a răspuns:

Poti merge in orice zi si sa ti deschizi contul, fara ca mama ta sa stie. Le spui celor de la banca sa te sune, atunci cand vine cardul si il ridici personal de acolo. Memorezi codul PIN si distrugi plicul. Succes.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti majora te duci singura, iti faci contul si aia e. Pinul cardului il primesti intr un plic sigilat si e treaba ta cui il arati

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca e intentie de furat de hotul din casa nu te poti feri. Daca iti vine plicul cu cardul, il deschide ea si afla pinul il schimbi cu prima ocazie si gata. Sau imi dai mie banii si am eu grija de ei.

| Girly97 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Hihihi, mersi dar voi incerca sa gasesc eu o solutie sa evit orice frauda. happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu nu stiu ce e acolo la voi dar posibil ca ea sa fie interesata nu sa-ti fure bani, mai curand iti va urmari situatia sa nu cheltui cu nemiluita sa te afunzi in datorii sau sa ii faci ei gaura prea mare. Ceva miroase ca ea te subventioneaza daca nu ai serviciu si nici un venit.

| Girly97 explică:

Problema este ca sunt totusi majora, am 18 ani si jumatate dar tot vrea sa ma insoteasca si am impresia ca ar incerca sa afle parola de la cont sau card ca sa scoata banii mei fara permisiune...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Girly97):

Daca are idee despre conturi si carduri stie ca poti schimba pinul si zilnic si nu are cum sa iti ia banii. Cardul fara pin e gunoi.

| Girly97 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Deci e in regula daca vine cu mine asa cum isi doreste?

| Panzer1945 a răspuns:

Depinde, daca esti minora, atunci este nevoie de prezenta unui adult. Nu conteaza ca iti stie parola, doar cel care detine contul, i l poate accesa. Cardul iti vine acasa, cu tot cu codul PIN, intr un plic sigilat. Memoreaza codul si distruge plicul.

| Mirel_Alexandru_1996 a răspuns:

Buna! Intrebarea ta e tare interesanta. Eu cand mi-am deschis pentru prima data un cont bancar mama mea a venit cu mine ceea ce m-a ajutat intr-un fel sau altul... Incepusem sa ma pictisesc de semnaturile pe care a trebuit sa le dau... In fine. Personal cred ca e ok sa o iei cu tine pe maica-ta deoarece pinul si cardul vor veni prin posta si in cazul in care afla pinul il poti schimba direct de la bancomat.