Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Locuiesc intr-un bloc din centrul Bucurestiului in care, nici in ziua de azi nu se stie ce statut are : Asoc. de locatari sau Asoc. de proprietari. Asa zisa conducere a blocului abuzeaza de nestiinta locatarilor si isi fac interesele pe spinarea acestora. Listele de plata sunt facute de o contabila in asa fel incat sa nu inteleaga nimeni pentru ce plateste (sumele sunt f. mari pentru 30 de apartamente... ex. lumina la parti comune pentru. luna mai a fost peste 3 000, 00 lei!? pe lista de plata). Explicatii nu se dau. Te trimite de la unul la altul razand in bataie de joc. Este tara lui Papura Voda! Se intampla foarte multe in acest bloc. Vreau sa iau atitudine si sa-mi platesc obligatiile ce-mi revin in urma unui calcul corect, explicit si la zi.
Unde sa ma adresez si cine se ocupa de acest fel de asociatii? ( in afara asazisului comitet care pur si simplu nu exista)?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Asociatia de locatari isi desfasoara activitatea in conformitate cu disp L nr 114/1996
Din 2007 s-a impus alinierea la modificarile legislative, respectiv din asociatie de locatari in acea de proprietari, care isi desfasoara activitatea in conformitatea cu L nr 230/2007 si normele acesteia de aplicare HG nr 1588/2007

Vinovati de netransformarea asociatiei de locatari in asociatie de proprietari sunt chiar proprietarii si nu administratorul sau altcineva din afara asociatiei.

Daca blocul in care locuiesti este alcatuit din cel putin 2 scari, cu acordul majoritatii proprietarilor de pe scara ta, va puteti constitui in asociatie de proprietari, separata de celalalte scari care, fiind as. de locatari, nu se pot proteja de fraude financiar contabile.In blocul in care locuiesc (4 scari, fiecare scara cu cate 10 apartamente proprietate) functioneaza 3 asociatii de proprietari legal consituite.

Citeste CAP 3 din normele metodologice( capitolul trateaza repartizarea cheltuielilor--- condominiu inseamna bloc!):http://www.mmuncii.ro/......8-2007.pdf
Poti sa ceri administratorului facturile de la furnizori--- pe listele de plata ar trebui sa apara toate aceste facturi si valoarea lor
Exista, in tara, si asociatii de locatari care nu au nimic de ascuns--- acestea functioneaza respectand modul de repartizare a cheltuielilor asa cum prevede legea 230/2007 si HG 1588/2007.

Daca nu aveti asociatie de proprietari nu poti reclama la primaria de sector (serviciul de indrumare si control a asociatiilor de proprietari).O plangere penala la Politie sau Parchet presupune sustinerea acesteia cu dovezi.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La primaria sectorului in care este situat blocul este un birou sau un functionar care are in atributii supravegherea si controlul asociatiilor de proprietari/locatari si te poti adresa acolo. Daca nu-ti va conveni rezolvarea poti da asociatia in judecata.
Nu inteleg de ce voi proprietarii/ locatarii nu va exercitati drepturile prevazute in L.230/2007.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am cu cine! Suntem trei sau patru proprietari care locuim in acest bloc iar ceilalti au inchiriat la diverse firme si acestia nu se baga. Inca o data spun : NU- AM-CU-CINE. Toti fug ca dracul de tamaie.
Multumesc pentru raspuns!

| alessia5158 a răspuns:

Adica cum nu stii ce statut are asociatia? --- chitatele pe care le primesti nu poarta o stampila pe care scrie "asociatia de locatari" sau" asociatia de proprietari"?

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Foarte rar (de doua -trei ori pe an ) mai apare o stampila cu asoc. de locatari, in rest este ceva neinteligibil, foarte sters.
Cand intreb ceva mi se raspunde, in bataie de joc : "daca nu va convine preluati d-voastra si sa vad cum o sa va descurcati"

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Multumesc!
O sa incerc sa iau legatura cu cativa proprietari (cei interesati) poate reusesc ceva. Am aflat ca presedintele are relatii foarte sus puse si nu poate nimeni sa se atinga de el. Face ce vrea el. Profita de tot ce se poate in acest bloc. Dar exista o solutie pentru tot. Cu riscul de a mi-i pune pe toti in cap, voi incerca sa rezolv aceasta problema.
Inca o data MULTUMESC FOARTE MULT pentru sfaturi.
O zi cat mai buna.

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu va doresc mult noroc in "lupta"! Important este sa va adunati cat mai multi proprietari, din cei care locuiesc efectiv in blocul si la scara ta---vezi art. 5 din L 230/2007 :http://legeaz.net/legea-230-2007/art-5

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asociatia de locatari isi desfasoara activitatea in conformitate cu disp L nr 114/1996
Din 2007 s-a impus alinierea la modificarile legislative, respectiv din asociatie de locatari in acea de proprietari, care isi desfasoara activitatea in conformitatea cu L nr 230/2007 si normele acesteia de aplicare HG nr 1588/2007

Vinovati de netransformarea asociatiei de locatari in asociatie de proprietari sunt chiar proprietarii si nu administratorul sau altcineva din afara asociatiei.

Daca blocul in care locuiesti este alcatuit din cel putin 2 scari, cu acordul majoritatii proprietarilor de pe scara ta, va puteti constitui in asociatie de proprietari, separata de celalalte scari care, fiind as. de locatari, nu se pot proteja de fraude financiar contabile.In blocul in care locuiesc (4 scari, fiecare scara cu cate 10 apartamente proprietate) functioneaza 3 asociatii de proprietari legal consituite.

Citeste CAP 3 din normele metodologice( capitolul trateaza repartizarea cheltuielilor--- condominiu inseamna bloc!):http://www.mmuncii.ro/......8-2007.pdf
Poti sa ceri administratorului facturile de la furnizori--- pe listele de plata ar trebui sa apara toate aceste facturi si valoarea lor
Exista, in tara, si asociatii de locatari care nu au nimic de ascuns--- acestea functioneaza respectand modul de repartizare a cheltuielilor asa cum prevede legea 230/2007 si HG 1588/2007.

Daca nu aveti asociatie de proprietari nu poti reclama la primaria de sector (serviciul de indrumare si control a asociatiilor de proprietari).O plangere penala la Politie sau Parchet presupune sustinerea acesteia cu dovezi.

| vangaelis a răspuns:

La primarie, daca nu fac nimic te duci la judecatorie

| anonim_4396 explică (pentru vangaelis):

Multumesc!