| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate cineva ajuta? Rog sa-mi raspunda doar cei care chiar cunosc! In 1 oct. am trecut in alta clasa si treapta de salarizare, asa incat mi -a adaugat la salariu un spor. Nu stiu concret cat e. Pe fluturas apare suma de 292 lei reprezentand diferenta spor si mi-a spus contabila ca e vb.de sporul pe oct. si noe. si ca cel pe dec.a fost inclus in baza de calcul. Pe fluturas am urmatoarele date: brut 8688, baza impozitare 7255, rest plata 6094 si ridicat 6094. Problema e urmatoarea. Intra aceasta diferenta restanta de 292 lei in salariul brut? Mentionez ca e o diferenta pe care am primit-o acum, insa e aferenta celor 2 luni, prin urmare nu o sa o mai iau in viitor. De ce unei colege care pana in aceasta luna a luat acelasi salariu (avem aceeasi vechime, nici o diferenta intre noi, in privinta unor eventuale sporuri, am trecut la aceeasi data in cl. si gradatia superioara) i-a fost trecuta la diferenta salariala o suma peste 800 lei si la suma de ridicat peste 6500 lei? Multumesc anticipat si din suflet va rog sa-mi raspundeti numai daca va pricepeti!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca diferenta a intrat in salariul brut, constituie un venit.
De ce este diferenta intre voi poti afla de la contabilitatea voastra, n-am cum sa stiu.
In mod normal, cand ti-a crescut salariul, trebuia sa primesti o decizie sau instiintare cu privire la aceasta si atunci puteai vedea cu cat ti-a crescut si daca diferenta a fost bine calculata.
Nu cumva colega ta a primit si un premiu, pe care tu nu l-ai primit?

| Mareacluj a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc,Londelasal.A fost o greseala in decizie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mareacluj):

Cu placere, doar ca nu sunt Loan ci Ioan.