| nustiunustiu123 a întrebat:

.. Ma tot gandesc la un lucru...de ce lasam maghiarii in Romania? Nu ca as avea o problema dar e trist sa vezi ca incet incet o sa fie mai multi maghiari decat romani in Romania si mai ales cand merg pe strada aud mai mult maghiara decat romaneste.De ce nu ii putem da afara din tara, ce ne opreste?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Maghiarii din Romania sunt cetateni romani, ca si cei de etnie romana sau alte etnii si au tot dreptul sa fie in Romania. Chiar nu stiai asta?
2.Fii sigur ca nu o sa fie mai multi ca noi niciodata, sporul lor este tot ca a romanilor. Alte etnii s-ar putea sa devina mai numeroase, desi nu cred ca majoritare.
3.Nu-i putem da afara deoarece sunt cetateni romani si au aceleasi drepturi fundamentale ca toti ceilalti, indiferent de etnie.
4.Ma intreb si eu de unde aceasta intrebare, chiar n-ai habar cum sta treaba sau ai pus-o doar sa te afli in treaba?

| RAY a răspuns:

Serios,eu vad ca tiganii devin majoritatea in tara asta nu unguri, omule sunt milioane de ro in ue cum ar fi sa fie toti scoti afara din acele tarii?, unguri aia sunt cetateni romanii indiferent de nationalitate, rasa, sex, limba etc
si aia platesc taxe la stat

| Dalmore a răspuns:

Am crescut intre maghiari si rromi, nu o sa ne depaseasca niciodata numeric. Sunt cateva sate pe langa Brasov unde chiar nu se vorbeste romana, dar nu e vina lor, ce-i drept, nici noi nu-i ajutam sa invete - au fost documentare despre lipsa de manuale si profesori de romana - maghiara in unele sate de acolo.

| gheorghe699 a răspuns:

Cred ca ai pus aceasta intrebare din teribilism,sunt roman sa nu fiu banuit de...dar maghiarii,sau ungurii cum vrei sa le spui sunt nascuti ca si tine pe pamantul acesta din mosi stramosi, nu vreau sa iti predau o lectie de istorie, dar au aceleasi drepturi, ca si tine, drepturi garantate de constitutie.dar hai sa o lasam asa.

| KatherineH a răspuns:

Pe scurt, UE ne opreste. Politicile UE sunt bazate pe toleranta, interculturalitate si tot asa. Maghiarii nu sunt o problema, daca se integreaza in societate si nu refuza sa vorbeasca romana atunci cand e nevoie, nu grescesc nu nimic.