| DjFelix a întrebat:

o problema mare, am o amenda de 1000 lei pentru deranjarea linistii publice, am batut 3 tipi in club ( greselile tineretii) si am aflat abia acum de amenda cand am fost sa platesc impozitul la masina. Ideea este ca nu mi-a venit nimic acasa, nici o instiintare ( nu am semnat amenda cand au scris-o politistii). Acum intrebarea mea este : Pot radia masina daca este amenda civila si nu rutiera?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti radia masina, radierea masinii nu are nici o legatura cu amenzile, indiferent pentru ce ar fi acestea.
Daca nu platesti amenda se va demara executarea silita, in primul rand prin poprire pe veniturile banesti (salariu, banii din banci, etc) si apoi prin sechestrul si vanzarea unor bunuri mobile.

| DjFelix explică (pentru Ioandelasal):

Amenda am primit-o anul trecut si acum am vazut-o cand am platit impozitul... exista vreo modalitate de a scapa de ea ( in afara de achitarea ei) am inteles ceva de genu ca in 5 ani se duce... dar sunt fel si fel de pareri. din auzite multi stiu si se pricep la sfaturi

| Ioandelasal a răspuns (pentru DjFelix):

Da, exista prescriptia si pentru amenzi, la fel ca pentru obligatiile fiscale, termenul de prescriptie este de 5 ani si incepe sa curga de la data de 1.01. a anului urmator. Problema este ca pana la prescriere va interveni executarea silita si precis te vor putea executa silit in aceasta perioada.