| thefriendlyguy101 a întrebat:

Pe 15 mai, dupa cum stiti, s-a terminat starea de urgenta si eu am iesit afara cu un prieten dupa ora 22 pentru ca nu s-a zis nimic de interdictie de ora. Ne-a vazut o masina de politie si a facut sensul giratoriu, iar noi ne-am bagat dupa gard sperand ca trece dar a oprit si noi am luat-o la fuga (eram speriati, nu voiam sa luam amenda). Am fugit putin dar cand ne-am intors capetele masina era in spatele nostru. A oprit langa noi iar politistul ne-a cerut datele sa ne identifice, pe care le-a scris intr-o agenda. Noi am intrebat daca este amenda si ei au zis ca nu, este doar un control si am intrebat daca mai este interdictie de ora si au zis ca nu. Este posibil sa ne fi mintit si sa trimita amenda acasa? Am majorat in mai putin de o luna, voiam sa dau si de carnet si sa imi iau si masina, o amenda de 2000 de lei nu este tocmai ce vreau in momentul de fata.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Starea de urgenta a incetat pe 14 mai, orele 24, 00 si pe 15 mai a inceput starea de alerta, in care nu exista interdictie de circulatie noaptea. Asa fiind nu veti fi amendati.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar ce cautati voi noaptea pe strada, unde mergeti? La furat?
In caz de este vreun furt sau incident prin zona, veti fii chemati si interogati.

| mudokins78 a răspuns:

Da ce dracu faceti dupa ora 10 seara? Chiar nu aveti timp pana in ora 8, 9 seara? Nu va inteleg!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai puteau amenda legal de pe 6(era nula, de pe 13 nu mai exista nicio sanctiune, deci nu mai puteau deloc, interdictie dupa 22 nu a existat si daca te ascunzi noaptea dupa garduri e normal sa creada ca poate vrei dracu sa dai o spargere

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

NU mai puteau da amenda legal dupa ce a fost invalidata ordonanta militara cu super amenzi
DAR puteau da amenzi cu ordonanta militara fara super amenzi

SPRE DEOSEBIRE DE TINE, ti-am dat nefolositor si eronat DUPA ce ti-am explicat de ce... EU AM MINIM DE BUN SIMT!

| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Nicio ordonanta militara nu prevedea amenzi

Tu esti cam pe dinafara mereu

| Anonim5647 a răspuns:

Nu iei amendalaughingTe au trecut pe agenda pentru ca ati fugit si trebuia sa justifice de ce va urmarit si pe cine si motivul pentru care ati fugit, stai linistit, nu veti primii nimic.