| max1122 a întrebat:

Salut TPU, se poate cumpara de ex un teren fara proprietate, unul ales de mine daca ma duc la primarie si platesc intabularea, cadastrul si terenul? Care sunt procedurile? Se poate? Multumes!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a cumpara un imobil /teren, trebuie sa stii urmatoarele:
- TOATE imobilele si terenuri au proprietar
- DOAR proprietarul isi poate vinde proprietatea
- Proprietarul unui imobil /teren se poate afla de la Cartea Funciara
- Daca cineva vrea sa vanda proprietatea altcuiva, atunci este caz openal si vanzarea este nul de drept

Deci, intai trebuie sa identifici proprietarul intabulat.
Pasul urmator este sa ajungi la intelegere (sau nu) cu privire la conditiile vanzarii/cumpararii.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, in ambele situatii existente, respectiv:
1.Nu poti cumpara un teren fara sa-l cumperi de la proprietarul respectivului teren, indiferent ca este statul, o persoana fizica sau o persoana juridica.
2.Nu poti intabula un teren pe tine daca nu esti proprietar, indiferent actul juridic prin care obtii dreptul de proprietate, in cazul expus contract de vanzare-cumparare.
Daca primaria UAT (primaria nu poate fi) este proprietar atunci va trebui sa depui o cerere de cumparare la Consiliul local si acesta aproba sau nu vanzarea. Daca aproba vei merge la un nora public, impreuna cu cel imputernicit sa semneze in numele UAT si veti incheia contractul de vanzare-cumparare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice teren are un proprietar fie el si primaria.
daca primaria il vinde... il poti cumpara.

| max1122 explică (pentru suntserios):

Dar nu pot sa fac o cerere si sa ii cer primariei sa mi l vanda bineinteles daca vor? daca eu imi doresc terenul respectiv?:/

| suntserios a răspuns (pentru max1122):

Fix asta am scris mai sus, daca primaria il vinde... il poti cumpara. Trebuie doar sa te interesezi.

| dullcat a răspuns:

Nu se poate.Fix din cauza aceastei mentalitati, in prezent mii de proprietati sunt lasate cu situatia juridica in aer, mai ales daca au monumente istorice pe ele. Terenul apartine cuiva, cladirea apartine altcuiva, nu stiu ce apartine lui Cutarescu si tot asa. Ca la nebuni...

| viorelman11 a răspuns:

Toate terenurile au un proprietar,(persoane fizice, juridice, primarii, institutii guvernamentale....etc.).